Waldemar Wysocki, Grzegorz Chrzanowski, Tomasz Wikieł i Andrzej Witkowski, to miejscy radni, którzy weszli w skład komisji doraźnej mającej na celu ustalić przyczynę zalania ulicy Oławskiej w Brzegu. Należy zaznaczyć, że to właśnie ulica Oławska doczekała się jako jedyna w mieście zabezpieczenia przeciwpowodziowego w postaci wałów i murów oporowych, ale pomimo zapewnień o bezpieczeństwie powodziowym, we wrześniu br. tę cześć Brzegu zalała mieszanina ścieków i wody z Odry.
Przypomnijmy, że budowa wałów oraz murów przeciwpowodziowych wzdłuż ul. Oławskiej rozpoczęła się w 2016 roku, a rok później inwestycja hydrotechniczna mająca zabezpieczać mieszkańców przed żywiołem została oficjalnie oddana do użytku. Od tamtej pory mieszkańcy ul. Oławskiej byli okłamywani, że są bezpieczni. Wiele osób zdecydowało się nawet na budowę nowych domów w tej części Brzegu, jednak rzeczywistość zweryfikowała powódź w 2024 roku. Należy podkreślić, że same wały i mury przeciwpowodziowe, które realizował ówczesny Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu, swój egzamin zdały. Problemem okazała się kanalizacja, którą miało zabezpieczyć miasto. To właśnie infrastrukturą kanalizacyjną ścieki i wody powodziowe zalały piwnice, podwórka i domy na ul. Oławskiej.
Po tej tragedii mieszkańcy zwrócili się do radnych miejskich, jako organu kontrolnego w gminie, aby powołano komisję doraźną, która wyjaśni prawdziwą przyczynę zalania ulicy Oławskiej.
I rzeczywiście, to Rada Miejska posiada pełne kompetencje kontrolne w gminie i miejskich spółkach, co wprost wynika z ustawy i przepisów prawa. Wbrew dziwacznym interpretacjom prawnym, że radni nie posiadają uprawnień śledczych, to właśnie radni mogą dokonać kontroli pełnej dokumentacji związanej z kanalizacją, ustalić do kogo poszczególna infrastruktura należy, czy i w jaki sposób została zabezpieczona przed powodzią, a jeśli nie, to dlaczego. Radni z mocy prawa posiadają uprawnienia kontrolne, które pozwalają nie tylko na zbadanie problemu zalania ul. Oławskiej, ale także dokonania analizy i ustalenia we wnioskach pokontrolnych przyczyny zalania tej części Brzegu, a także kiedy i jakie działania podejmowały władze Brzegu, aby ratować już zalewaną ul. Oławską.
Warto dodać, że zgodę na pracę w komisji wyrazili: Waldemar Wysocki, Grzegorz Chrzanowski, Tomasz Wikieł i Andrzej Witkowski, natomiast do składu komisji zgłaszano również kandydatury Pawła Grabowskiego, Jadwigi Kulczyckiej, Jerzego Wrębiaka i Eweliny Antonowicz, jednak ci radni odmówili.