Ludzie oczekują chleba, nie igrzysk! – czyli podsumowanie obrad IX sesji Rady Miejskiej Brzegu

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

W piątek, 19 czerwca br., w sali stropowej brzeskiego ratusza, odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. Sesja, mimo że absolutoryjna, senna i pewnie do końca miałaby spokojny charakter, gdyby nie ulica Kolejowa, a właściwie problemy jej mieszkańców. Parafrazując wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima – można powiedzieć o początku sesji: „Najpierw — powoli — jak żółw, ociężale,” , a o jej zakończeniu, kiedy doszło wręcz do awantury i słownych przepychanek między przedstawicielem mieszkańców ulicy Kolejowej panem Ciepielewskim, a przewodniczącą Rady Barbarą Mrowiec: – „Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!…”. Ale po kolei …


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Głównym punktem obrad czerwcowej sesji była procedura udzielenia absolutorium burmistrzowi za 2014 rok. W programie radni mieli też analizę efektów działalności sportowej, ofertę letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, uchwały dotyczące „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Gminy Brzeg na lata 2015 – 2030” oraz procedury uchwalania budżetu gminy i rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu. Ponadto na sesji zatwierdzano także bilans roczny z rachunkiem wyników Brzeskiego Centrum Kultury w Brzegu za 2014 rok oraz uchwalano zmiany w budżecie gminy.

Sesja, jak zwykle, rozpoczęła się od składania wniosków do porządku obrad i uchwalenia protokołu z poprzedniej sesji. Radna Goj – Birecka do porządku obrad wprowadziła skargi dotyczące działalności kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a radny Szpulak skargi dotyczące działalności dyrektora Zarządu Nieruchomości Miejskich. Radny Surdyka chciał wycofania z porządku obrad, ze względu na zbyt późne dostarczenie bardzo obszernego materiału (ponad 200 stron), uchwały dotyczącej „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Gminy Brzeg na lata 2015 – 2030”. Radni zdecydowali jednak, że będą procedowali nad tą uchwałą. Jak wspomnieliśmy na wstępie, sesja była od początku dość senna. Rada, a zwłaszcza przewodnicząca Mrowiec, „rozkręcała” się bardzo wolno. Dość powiedzieć, że trzeba było głosować nad cofnięciem głosowania, by ponownie głosować nad przyjęciem protokołu obrad, bo przy pierwszym głosowaniu „trudno było policzyć głosy”, jak uzasadniało prezydium Rady. Protokół został jednak szczęśliwie przyjęty.
Następnym punktem obrad było, jak zwykle, sprawozdanie burmistrza (w pełnej wersji dostępne na naszej stronie www.brzeg24.pl). Radni mieli kilka pytań do burmistrza Wrębiaka, dotyczących tego dokumentu. Między innymi, jak wspomnieliśmy na wstępie, część pytań dotyczyła problemów mieszkańców ulicy Kolejowej. Burmistrz poinformował radnych o szczegółach spotkania z przedstawicielami PKP, która jest właścicielem tej ulicy. Radni pytali też o kąpielisko przy ulicy Korfantego. Burmistrz – odnośnie basenu przy ul. Korfantego, informował radnych, że główny to problem jest z utylizacją mułu z kąpieliska. Według burmistrza, może to kosztować kilka, a nawet kilkanaście milionów złotych, i miasta na to nie stać. Podsumowując ten temat powiedział, że: „szukamy więc innych rozwiązań, innowacyjnych, które byłyby dużo tańsze”.

Radny Karlikowski pytał o spotkanie burmistrza dotyczące zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Burmistrz odpowiedział, że rozmawiał z prof. Elżbietą Nachlik z Politechniki Krakowskiej. – Inne gminy są już dobrze zabezpieczone przed powodzią. Woda nie wyleje już np. w Cisku, tylko u nas. Budowa wałów w rejonie Ratajów przy ul. Oławskiej – to ta inwestycja jest realizowana przez marszałka województwa. My zgłosiliśmy chęć pomocy i partycypowania w kosztach. Choć sami możemy niewiele zrobić, to spotykamy się z ludźmi decyzyjnymi w kraju i naświetlamy im, że taki problem w Brzegu istnieje – odpowiadał burmistrz Wrębiak. Sprawozdanie z działalności burmistrza zostało przyjęte przez aklamację, co powoli staje się standardem, jeśli chodzi o pracę Rady pod przewodnictwem Barbary Mrowiec, która ma jakąś niechęć (a może niemoc?) do liczenia głosów radnych.

Kolejnym punktem obrad były interpelacje i wnioski radnych. Z ciekawszych interpelacji i zapytań należy wymienić te składane przez radnego Jarosa. Pytał o drogę wewnętrzną, prowadzącą od ul. Piastowskiej do ul. 8 Marca. Według radnego, wymaga ona naprawy. Zgłosił również propozycję budowy parkingu nadziemnego w miejscu istniejącego parkingu przy ul. Dzierżonia. – Można by tam zbudować parking na 300-400 aut, a inwestycja szybko by się zwróciła – twierdził radny Jaros. Radna Bis zgłaszała prośbę o wykonanie parkingu przy Parku Wolności oraz innych elementów infrastruktury drogowej w mieście. Radny Andruchowicz złożył interpelację w sprawie ul. Żeromskiego, chodziło o wymalowanie linii parkingowych oraz zamontowania tzw. spowalniaczy dla aut. Radny Kapela zwrócił się z prośbą o dofinansowanie wyjazdu na turniej piłkarzy BTP z rocznika 2005 w wysokości 2000 złotych. Radna Szczęsna, podobnie jak na poprzedniej sesji na piśmie złożyła 10 interpelacji. Dotyczyły one głównie problemów mieszkańców ulicy Kolejowej. Chodziło przede wszystkim o problem drogi dojazdowej do ich posesji która jest w fatalnym stanie oraz o możliwości doprowadzenia do ich mieszkań kanalizacji. Mieszkańcy tej ulicy (od 70 lat!!!) nie posiadają możliwości korzystania z miejskiej sieci kanalizacyjnej. – Co prawda, właścicielem drogi jest PKP, ale nie zwalnia to włodarzy miasta od próby rozwiązania problemu mieszkańców naszego miasta. Wystarczy odrobina dobrej woli ze strony burmistrza Wrębiaka i jego służb! – podsumowywała radna Szczęsna. Pytała też o zaniedbania dotyczące prowadzenia gminnego Biuletynu Informacji Publicznej i osoby odpowiedzialne za te zaniedbania, pytała o osoby odpowiedzialne za współpracę z organizacjami pozarządowymi. Na koniec pytała, czy miasto, podobnie jak Województwo Opolskie, zadeklaruje przyjęcie uchodźców z Syrii. Radny Juchniewicz w imieniu działkowców zrzeszonych w Kole Metalowiec prosił o ustawienie dodatkowego przystanku na żądanie przy ulicy Wrocławskiej. Radny Juchniewicz w imieniu mieszkanki, która posiada lokal o powierzchni 80 m2, prosił o zamianę na mniejszy lokal. Radny Szpulak poinformował r projekcie Młodzieżowej Rady Miejskiej, pt. „Patroni naszych ulic” i poprosił obecnych na sesji przedstawicieli MRM o rozdanie ulotek informacyjnych w tej sprawie.

Następne punkty obrad związane były z procedurą uchwalenia absolutorium dla burmistrza Wrębiaka za 2014 rok. Formalnie zatwierdzenie tej uchwały dotyczyło obecnego burmistrza. Jednak w sensie samego wykonania budżetu miasta za 2014 rok, to aż 11 miesięcy (do listopada ubiegłego roku) realizowane było przez poprzedniego burmistrza Wojciecha Huczyńskiego. Procedurę rozpoczęło sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2014 rok, które referowała skarbnik Katarzyna Szczepanik. Radni przyjęli informację bez dyskusji. Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Janusz Żebrowski przedstawiał pozytywną opinię w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Brzegu. Przedstawił też pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wykonania budżetu. Radni także bez dyskusji przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Brzeg wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2014 rok, a następnie – również bez dyskusji – projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Brzegu.
Kolejnym punktem obrad była „analiza efektów działalności sportowej: MOSiR, szkoły podstawowe i gimnazja, szkoły z klasami sportowymi, Kluby Sportowe. Rodzaje dyscyplin, liczba uczniów uprawiających daną dyscyplinę. Osiągnięcia na szczeblu gminnym, wojewódzkim i krajowym. Problemy i potrzeby.” (całość tego sprawozdania dostępna na naszej stronie www.brzeg24.pl). W trakcie dyskusji burmistrz Wrębiak zadeklarował między innymi, że w kolejnych latach będzie starał się wcześniej ogłaszać konkursy na dotację dla klubów sportowych. Poinformował radnych o możliwościach i działaniach w kierunku pozyskania dofinansowania z Ministerstwa Sportu na remonty obiektów sportowych, między innymi na doświetlenie stadionu oraz wyprofilowanie łuków bieżni. Burmistrz Wrębiak potwierdził również, że nie ma żadnych szans na uzyskanie dofinansowania z Ministerstwa Sportu inwestycji na otwartym basenie przy ulicy Korfantego. Radny Surdyka w trakcie dyskusji wnioskował o zwiększenie dotacji dla klubu koszykarskiego Stal Brzeg oraz o większe wykorzystanie boiska softballowego przy ulicy Poprzecznej. Po dyskusji przewodnicząca Mrowiec poprosiła radnych, aby przyjęli sprawozdanie przez aklamację, co uczynili i ogłosiła przerwę obiadową. Po przerwie radni jednogłośnie i bez dyskusji przegłosowali uchwały dotyczące zmian w budżecie Gminy Brzeg na 2015r oraz informację dotyczącą oferty letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Kolejnymi punktami obrad były uchwały dotyczące „Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Gminy Brzeg na lata 2015 – 2030” oraz procedury uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu. Obydwie zostały przez radnych przyjęte. Następnie radni zajęli się dwiema skargami mieszkańców na kierownika MOPS oraz jedną na dyrektora ZNM. Wszystkie skargi zostały odrzucone jako bezzasadne.

Następnym punktem obrad były odpowiedzi na interpelacje i rozpatrzenie wniosków radnych. Zastępca burmistrza Kostrzewa poinformował, że wniosek dotyczący remontu ulicy Trzech Kotwic dotyczy raczej nie remontu, a inwestycji, której miasto w najbliższym czasie nie planuje. Miasto nie planuje także budowy parkingu wielopoziomowego w centrum miasta. Zastępca burmistrza Kostrzewa zapowiedział także wystąpienie do komisji drogowej przy Starostwie o przemalowanie parkingów na ulicy Żeromskiego oraz zamontowanie tzw. „spowalniacza”. Radni dowiedzieli się także, że dodatkowe przystanki na ulicy Wrocławskiej nie są w tej chwili możliwe do zrealizowania, choćby ze względu na umowy podpisane z przewoźnikiem i konieczność zmian uchwał poprzednio przyjętych przez Radę. Burmistrz Wrębiak oświadczył, że na interpelacje radnej Szczęsnej odpowie na piśmie.
Kolejnym punktem obrad były wolne wnioski i informacje. W ramach tej części sesji przewodnicząca Mrowiec poprosiła radnych o pozwolenie na zabranie głosu przedstawiciela mieszkańców ulicy Kolejowej – pana Leszka Ciepielskiego i udzieliła mu 6 minut czasu na zabranie głosu.
– Mija już 70 lat odkąd mieszkańcy nie mają podstawowych mediów – tak zaczął swoją wypowiedź przedstawiciel mieszkańców ulicy Kolejowej, pan Leszek Ciepielski. – Uwierzyliśmy, że burmistrz w myśl hasła: „słuchać ludzi służyć mieszkańcom” załatwi nam naszą sprawę. Uwierzyliśmy radnemu Jarosowi, koledze burmistrza z PiS-u, że załatwi sprawę. Niestety, tak się nie stało – kontynuował Leszek Ciepielski.
Rozgoryczony stwierdził, że służby burmistrza niewłaściwie pomagają mieszkańcom ulicy Kolejowej. Zarzucił przewodniczącej Mrowiec, że nie rozumie zasad samorządu.
– Nie mogę kontrolować burmistrza, bo to nasz płatnik – tak, według pana Ciepielskiego, miała powiedzieć Barbara Mrowiec, kiedy prosił ją o interwencje zawiedziony brakiem jakichkolwiek efektów jego spotkań z burmistrzem Wrębiakiem. Przewodnicząca Mrowiec skwitował, że Leszek Ciepielski opowiada herezje i odebrała mu głos. Po chwilowej awanturze i przekrzykiwaniu się, udzieliła jednak przedstawicielowi ulicy Kolejowej ponownie głosu. Pan Leszek Ciepielski dalej w bardzo dosadnych słowach opisywał pisma i swoje interwencje u burmistrza i przewodniczącej rady. Radna Goj-Birecka stwierdziła, że pan Ciepielski nie przedstawił konkretów i prosiła go o wszystkie pisma, o których mówił.
– Ludzie oczekują chleba, nie igrzysk! – tak skończył swoją wypowiedź pan Leszek Ciepielski, zwracając się do burmistrza Wrębiaka.
Przewodnicząca Mrowiec kompletnie nie zgodziła się z zarzutami pana Ciepielskiego i podkreślała, że ulica nie jest własnością miasta.
– 70 lat mediów na Kolejowej nie było, a teraz nagle są potrzebne i mają być załatwione w ciągu dwóch tygodni – tak skonkludowała na koniec wypowiedź przedstawiciela mieszkańców ulicy Kolejowej przewodnicząca Mrowiec
Po tej awanturze, na sesji ponownie zagościł spokój. Burmistrz Wrębiak podziękował radnym za udzielenie mu absolutorium, a radny Karlikowski podziękował wszystkim za zebrane ponad 1500 podpisów pod petycją dotyczącą budowy wałów przeciwpowodziowych przy ulicy Oławskiej. Przewodnicząca Mrowiec zakończyła trwające ponad 6 godzin obrady.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA