Grodkowiacy za granicą

0

Irlandia – zwana zieloną wyspą, może pochwalić się naszymi rodakami oraz mieszkańcami Grodkowa, którzy zarażają okoliczną społeczność polskimi tańcami tradycyjnymi i kulturą, oraz krzewią nasze polskie tradycje.


Grupa Folkowa Inisowiacy jest teraz znana niemalże w całej Irlandii. A powstała w Ennis, w Hrabstwie Clare- malowniczej zachodniej części Irlandii, niedaleko Klifów Moherowych (ang. Cliffs of Moher). Przepiękne kolorowe stroje, zdolni i uśmiechnięci tancerze oraz nasza polska muzyka zachwyca społeczność i sądząc po ilości zaproszeń – zainteresowanie grupą jest coraz większe. Grupa taneczna zawiązała się przed obchodami Świętego Patryka w Ennis w 2015r, w czasie którym po raz pierwszy polska społeczność wzięła udział w paradzie.

Święto jest najważniejszym wydarzeniem w Irlandii, ale cieszy się również ogromną popularnością na całym świecie. Tańcząc Poloneza w tradycyjnych strojach ludowych, zdobyli oni wyróżnienie za jedną z najlepiej prezentujących się grup w czasie parady. Udział w paradzie wzięli również w 2016 roku, gdzie otrzymali podobną nagrodę, tym razem tańcząc Krakowiaka. Zaraz po Festivalu Polska Eire 2016, zespół zaczął działać pod nazwą Inisowiacy czyli ludzie z wyspy. Inis – w języku irlandzkim to wyspa, jest to również irlandzka nazwa miasta Ennis w którym mieszkają.

Od czerwca 2016 wzięli udział już w ponad 30 różnych wydarzeniach – tańcząc, śpiewając oraz prowadząc warsztaty polskich tańców tradycyjnych. Najważniejsze wydarzenia to: Parada na święto Patryka, Noc Kupały w Limerick, parada podczas The Fleadh Ceoil, Waterford Festival ,Polska Eire Festival oraz Culture Night and African Festival. Grupa tańczyła również przed Ambasadorami Rp z Dublina oraz przed pracownikami Oddziału Konsularnego Rp w Limerick. Repertuar grupy to: Polonez, Krakowiak w połączeniu z tańcem irlandzkim Shoe the donkey, Oberek z Kujawiakiem oraz tańce Suwalszczyzny. Grupa prowadzi warsztaty tańców tradycyjnych Polskich, porywając widownię do wspólnej zabawy. Zespół Inisowiacy liczy 17 tancerzy z różnych regionów Polski; Lucynę ( Surowską) Dudek oraz Bogusława i Kacpra Dudek Grodków woj.Opolskie, Annę Scanlan (Wrzawy-woj.Podkarpackie), Sylwię Rusek (Turek-woj. Wielkopolskie) Agatę ,Anie,Lidie oraz Michała Stamirowskich (Warszawa),Artura Lazewskiego(Sochaczew-woj.Mazowieckie), Martę Kubik(Wrocław-woj Dolnośląskie), Rafaelę Kapuściak (Podwilk-woj.Małopolskie), Davida Dyksy (Ennis), Bogne Mróz (Kulice-woj.Pomorskie) oraz Irlandczyka Raymonda Scanlan,a także Amerykankę Joanne Riordani Bułgara Gueorguia Rizov. Do grupy należą dorośli, młodzież oraz 7-letnia dziewczynka.

Tancerze poza zamiłowaniem do tańca mają prace, rodziny, a także dodatkowe hobby. Największym osiągnięciem i dumą dla Inisowiaków było zdobycie nagrody głównej podczas tegorocznej Parady świętego Patryka. Wyróżnienie to zdobyli prezentując Kujawiaka z Oberkiem w strojach, inspirowanych na wzór strojów Łowickich, które w większości zostały uszyte przez członków. W zachwyt popadli nie tylko Irlandzka i Polska społeczność ale i turyści z innych krajów, którzy w tym czasie odwiedzają Ennis oraz wspólnie świętują. Polska Grupa Folkowa dostała owacje na stojąco, co było wzruszającym i pięknym doświadczeniem.

A sama nagroda to wielki sukces i ogromna satysfakcja z pracy jaką wkładają w treningi sami tancerze. Pośród kilkudziesięciu różnych grup z hrabstwa Clare biorących udział w paradzie to właśnie nasi rodacy w tym ludzie z Grodkowa zostali uznani za najlepszą grupę! Huczało o nich w Irlandzkich mediach, radiu, prasie oraz Internecie. Przedstawiciele Inisowiaków udzielili również wywiadu TVP w programie Halo Polonia. Obecnie grupa przygotowuje się do kolejnych występów. W imieniu grupy Inisowiacy pozdrawiam czytelników.