Niebezpieczne skrzyżowanie na obwodnicy Grodkowa doczeka się oświetlenia

0

Skrzyżowanie dróg wojewódzkich 401 oraz 385 przy obwodnicy Grodkowa to jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Powiecie Brzeskim. W tym miejscu doszło do wielu wypadków drogowych i kolizji. Już niedługo zostanie zamontowane tam nowoczesne oświetlenie, które z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z obu dróg wojewódzkich.


Tylko w tym roku, od początku stycznia, na całym odcinku obwodnicy Grodkowa miały miejsce cztery kolizje drogowe. Najtragiczniejsze zdarzenie na tym skrzyżowaniu miało miejsce w 2011 roku, kiedy to dwie osoby, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, odniosły śmiertelne obrażenia. Skrzyżowanie doczeka się jednak nowego oświetlenia, które pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników obu dróg wojewódzkich.

Zadanie oświetlenia niebezpiecznego skrzyżowania zostanie przeprowadzone w ramach współpracy  samorządu Województwa Opolskiego oraz Gminy Grodków. Postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy powinno rozpocząć się w kwietniu bieżącego roku, natomiast planowany termin zakończenia prac to koniec sierpnia 2018 r. Całkowity koszt montażu oświetlenia powinien wynieść około 90 tys. zł.

Dla przypomnienia, o montażu nowoczesnego oświetlenia na miejscu styku obu dróg wojewódzkich mówiono już w zeszłym roku. Radny Powiatu Brzeskiego Tomasz Zeman zabiegał o wykonanie takiego oświetlenia i zgłosił stosowny projekt w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadanie, pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich – obwodnica Grodkowa – oświetlenie skrzyżowania ” nie zostało jednak zrealizowane z uwagi na fakt, że choć wiele osób poparło inwestycję, to sumarycznie projekt otrzymał zbyt małą liczbę głosów mieszkańców Opolszczyzny uprawnionych do wzięcia udziału w głosowaniu.

Zaraz po zakończeniu pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, nasz projekt uzyskał 2550 głosów, lecz zabrakło do jego realizacji ponad dwustu. Zwróciłem się do Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły i Burmistrza Grodkowa Marka Antoniewicza z projektem, pokazując konieczność realizacji inwestycji. Liczba oddanych głosów pokazała, że inwestycja jest oczekiwana przez społeczeństwo – wyjaśnia Tomasz Zeman, radny Powiatu Brzeskiego.