Dożynkowa prezentacja grodkowskich organów Marcina Lauzera [foto, video]

0
Fot. Damian Wolak

W sobotę (25.08) w kościele Św. Michała Archanioła w Grodkowie popołudniu, odbyła się dożynkowa prezentacja organów. Uczestniczący w prezentacji mogli usłyszeć historię organów, ale również poznać brzmienie 32. głosów jakie wydobywa ten instrument. Ciekawostką jest to, że  potrafi on naśladować orkiestrę, a wydawane dźwięki to między innymi trąbki, smyczki, puzony. Większość z nich wydaje wysokie i niskie tony.


W czasie prezentacji przybyli mogli podziwiać wszystkie 32. głosy których brzmienie omawiał Marcin Lauzer. Podczas pokazu organista przybliżał możliwości techniczne instrumentu z Grodkowa. Prezentacja wspaniałego instrumentu trwała godzinę zegarową, po odsłuchaniu brzmienia pojedynczych głosów, wszyscy mogli podziwiać pełnię możliwości wszystkich dźwięków jakie wydają organy w utworach z XIX w.

Jeden głos posiada 56. piszczałek, tyle ile znajduje się klawiszy na klawiaturze organów. Główny głos w organach nazywa się pryncypał, jest to zasadniczy głos – główny, który wydaje dźwięk z piszczałek metalowych, pozostałe głosy wydające dźwięk zrobione są z drewna, są to elementy których nie widać, gdyż są schowane głęboko w instrumencie. Część wydaje dźwięki delikatne, niektóre mocne np. trąbkowe – wyjaśnia Marcin Lauzer, Grodkowianin, organista z Bazyliki jasnogórskiej.

 Już za kilkanaście dni we wrześniu w kościele Św. Michała Archanioła w Grodkowie odbędą się kolejne wydarzenia związane z grodkowskimi organami. Pierwsze wydarzenie związane z instrumentem po prezentacji to „Wielka Msza Św. Jana Pawła II” organizowana przez Daniela Jana Potockiego 2. września o godzinie 12:30. Następnie 16. września Grodków odwiedzi prof. Julian Gembalski (polski muzyk, kompozytor, wirtuoz organów, profesor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Pod koniec Września, a zarazem lata w kościele Św. Michała Archanioła odbędzie się kolejna edycja „Grodkowskiego Lata Organowego”. Ostatnim wrześniowym koncertem w Grodkowie będzie koncert Pawła Kuchnickiego, reprezentanta młodszego pokolenia wśród organistów, który wystąpi w dniu odpustu 30. września.