Święto Pluszowego Misia w Grodkowie

0

Miś Uszatek, Coralgol, czy ukochany przez dzieci i dorosłych Kubuś Puchatek doczekały się swojego święta. Od 2002 roku, 25. listopada na całym świecie obchodzony jest bowiem Dzień Pluszowego Misia. Ulubiona zabawka ukończyła w tym roku swoje 116. urodziny. Z tej okazji w grodkowskiej Bibliotece w Ratuszu zrealizowano specjalne wydarzenie.


Pluszowe misie zyskały popularność dzięki prezydentowi Theodore Roosevelt’owi, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. W czasie jego trwania postrzelono małego niedźwiadka, który ostatecznie został uwolniony. Wydarzenie zostało uwiecznione przez dziennikarza „The Washington Post”, a chwilę później – za sprawą nowojorskiego przedsiębiorcy Morrisa Mitchona – powstał pierwszy pluszowy miś, który do dziś uwielbiany jest przez dzieci na całym świecie. Ciekawostką może być także sama nazwa, bowiem w USA misie określane są jako „teddy bears”. Przedrostek „teddy” to nic innego jak zdrobnienie od imienia prezydenta Roosevelta.

Pierwsze urodziny pluszowego misia obchodzono w 2002 roku – w setną rocznicę powstania zabawki. Od tamtej pory co roku dedykowane imprezy tego typu realizowane są na całym świecie – w tym m.in. w Grodkowie. Do tamtejszej Biblioteki w Ratuszu, do udziału we wspólnym świętowaniu zaproszeni zostali uczniowie wraz z przedszkolakami z Gminy Grodków. W wydarzeniu udział wzięły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Grodkowie (z sal 6, 10 i 11), Przedszkola Publicznego w Wierzbniku oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grodkowie (klasy ZET B1 i ZET B2).

W programie imprezy znalazło się między innymi wspólne czytanie książki, pt. „Bajki o misiach z czterech stron świata”. Dodatkowo, uczestnicy wymieniali także imiona misiów znanych im z książeczek i bajek telewizyjnych. Okazało się, że najczęściej wymienianym, a zatem najbardziej znanym misiem był… Kubuś Puchatek, czyli niesforny bohater książki A.A. Milne’a – uwielbiający psoty i miodek. Następnie przyszła pora na wspólne przeglądanie książeczek i kolorowanki. Wspólnej zabawie towarzyszyła miła i radosna atmosfera.