Spotkanie z Teresą Zielińską

0

We wtorek 27. listopada w Bibliotece w Grodkowie gościła Teresa Zielińska. Autorka, reporterka radiowa opowiadała w trakcie spotkania o swoich książkach – o tym jak powstawały i co było jej inspiracją. Nie zabrakło także rozmowy na temat planowanych kolejnych pozycjach wydawniczych.


Teresa Zielińska przez 33 lata była związana z Radiem Opole. Zajmowała ją głównie kultura i sprawy społeczne. Przez ten czas docierała do najmniejszych zakątków województwa opolskiego. Gośćmi jej programów byli mieszkańcy Opolszczyzny oraz wybitni polscy twórcy kultury. Po przejściu w 2007 roku na radiową emeryturę, nadal pracowała. Przez 7 lat była rzecznikiem prasowym Politechniki Opolskiej, a następnie ponad 2 lata zajmowała się projektami unijnymi Uniwersytetu Opolskiego.

Od września 2016 roku zajmuje się głównie pisaniem. Jest autorką pięciu książek. Dwie napisała na zlecenie opolskich uczelni publicznych („Z Kresów do Opola. O pracownikach opolskiej uczelni technicznej” oraz „Nauka & Biznes”), jedną – „O karnych obozach Wehrmachtu”- zleciło jej Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Wydane w 2017 roku „Historie życiem pisane” to jej własne przedsięwzięcie autorskie, przy udziale Miasta Opola, bo książka była jednym z akcentów obchodów 800-lecia Opola. Jak sama mówi w książce tej zawarła historie ludzi, którzy w jakiś sposób mieli wpływ na jej życie i byli dla niej ważni. Podobnie ostatnia książka „(O)Polskie Antypody”, które wydała własnym sumptem, po odbyciu 4-miesięcznej, kosztownej wyprawy do Australii i Nowej Zelandii, by spotkać tam głównie mieszkańców naszego regionu.

Podczas spotkania autorka opowiedziała jak powstały jej książki, szczególną uwagę poświęciła swojej ostatniej książce „(O)Polskie antypody” i związanej z nią podróży. Bardzo miło wspominała Australię i ludzi tam mieszkających, szczególnie potomków Polaków, którzy po wojnie zamieszkali w Australii i ich silnej więzi z Polską i jej tradycjami, choć jak mówiła oni sami już nic wspólnego z Polską nie mają (mają tylko obywatelstwo australijskie) oprócz przodków. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zobaczyć zdjęcia pięknych i urokliwych miejsc, które autorka odwiedziła wraz z córką.

Obecnie Teresa Zielińska przygotowuje się do napisania następnej książki.