Seniorzy spotkali się po raz drugi

0
Reklama

II Grodkowskie Forum Seniorów odbyło się 10 kwietnia 2019 r. w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie. Uczestniczyli w nim seniorzy reprezentujący różne środowiska, a także skupieni w grupach nieformalnych takich jak: Klub Seniora, Kabaret „Nie do zdarcia”, Zespół wokalny „Westalki” z Jędrzejowa oraz formalnych: Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Radzie Seniorów Gminy Grodków. Przybyło ponad 90 osób, w tym Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz i sekretarz Gminy Andrzej Romian.


Na Forum zapraszani są przedstawiciele organizacji zrzeszających seniorów lub działających na rzecz seniorów, po to, by mogli opowiedzieć o dobrych praktykach, zrealizowanych działaniach i zachęcić seniorów do zainteresowania się nie tylko tym, co ich bezpośrednio dotyczy, ale także rzeczywistością społeczną w szerszej perspektywie.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wykład na temat aktywności społecznej seniorów wygłosił Witold Pietruk – doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki.

Po wykładzie głos zabrali:

Marek Antoniewicz – Burmistrz Grodkowa,

Janina Podgórna – Przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Grodków,

Elżbieta Bieniek – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej.

Podczas Forum wystąpiła dr Czesława Łachut, która odczytała kilka swoich wierszy o seniorach zawartych w wydanych przez Nią tomikach:

Meandry część I Poezja Codzienności,

Meandry część II Zrozumieć Siebie,

Meandry część III Blisko Natury,

Meandry część IV Obok Okoliczności.

Czesława Łachut jest także autorką dwóch innych tomików wierszy: Wśród przyjaciół i Nasze sprawy.

Ważną częścią Forum były przykłady dobrych praktyk w aktywizowaniu i integowaniu seniorów. Zaprezentowali je kolejno:

Ludwika Eliasz – zaprezentowała działania podejmowane przez Klub Seniora w Grodkowie zrzeszający już prawie 40 osób. Klub działa od kilku lat, a jego wkład w aktywizowanie i integrowanie seniorów jest ogromny.

Alicja Biesaga – przedstawiła prezentację podsumowującą projekt „Działania wzmacniające kapitał społeczny seniorów oraz włączające ich w życie społeczne obszaru” realizowany

w latach 2017-2018 przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodkowskiej.

W ramach projektu zorganizowano:

wyjazdowe warsztaty teatralne dla 20 seniorów w Jarnołtówku połączone z wycieczką

do Karlowej Studanki w Republice Czeskiej,

– Pierwsze Grodkowskie Forum Seniorów, w którym uczestniczyło ponad 50 osób z gminy

Grodków, Olszanka, Skarbimierz, Lewin Brzeski, Oława,

– dwa wyklady „W labiryntach kultury” wygłoszone przez dr hab. Bogusława Bednarka

z Uniwersytetu Wrocławskiego dla 70 mieszkańców Grodkowa.

– warsztaty artystyczne zakończone wystawą, w których udział wzięło 10 seniorek,

Kazimiera Zawadzka – opowiedziała o Zespole „Westalki” z Jędrzejowa, który powstał

w 2016 roku i prezentował się podczas odbywającego się II Grodkowskiego Forum Seniorów.

Wystąpił także Kabaret „Nie do zdarcia” działający od 2011 roku, a prowadzony przez Ludwikę Eliasz. Stanowi on doskonały przykład na to, że „nigdy nie jest za późno…”. Seniorzy bawią się sami i starają sie bawić innych. Mają za sobą około setki występów

z okazji różnych świąt i uroczystości w kilku gminach.

Obecni na Forum mieli okazję obejrzeć wystawę prac seniorów pt. „Kreatywny senior z pasją”. Prace zostały wykonane podczas warsztatów rękodzielniczych dla seniorek prowadzonych przez Władysławę Błaszczyk, też seniorkę. Na wystawie znalazły się prace: Władysławy Błaszczyk, Marii Siewak, Stanisławy Opary, Danuty Kawki, Anny May-Wąsińskiej, Barbary Jankowskiej, Wandy Walczyk Gawińskiej, Janiny Sendry, Zofii zając, Stanisławy Makar, Teresy Mrowiec, Heleny Porembskiej.

Każdy uczestnik Forum otrzymał „ Pudełko Życia”, które ma na celu ułatwienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Pomoże w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze, strażacy muszą szybko reagować, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze może dramatycznie opóźnić akcję. ​W pudełku znajdują się wszystkie ważne informacje o pacjencie, w tym: telefony do osób najbliższych, informacje o chorobach, przyjmowanych lekach oraz o tym, kto zajmie się zwierzętami pod nieobecność chorego gospodarza.

Na koniec Janina Podgórna podziękowała wszystkim za obecność i poinformowała, że trwa nabór uczestników do projektu dla seniorów pt. „Może być lepiej i pożyteczniej”.Realizacja projektu rozpoczęła sie 23 kwietnia 2019r. i trwać będzie do grudnia 2019r.

Janina Podgórna

Ludwika Eliasz

Wanda Żuchelkowska

Reklama