„Dzień dziecka z Joanną Schaffgotsch w Kopicach” – podsumowanie

0

W sobotę (08.06) w Kopicach odbyła się kolejna akcja poświęcona ratowaniu mauzoleum rodu Schaffgotsch. Tym razem była ona skierowana do najmłodszych, którym organizatorzy postanowili umilić czas „Dniem Dziecka z Joanną Schaffgotsch w Kopicach”. Przez niemal cały dzień na terenie parafii w Kopicach dla najmłodszych i ich rodziców przygotowano wiele atrakcji.


W programie znalazły się m. in. występy artystyczne uczniów z PSP w Kopicach, konkursy, zawody wędkarskie, zwiedzanie gorzelni pałacowej, spacer po parku, wystawy, wykład naukowy dra. Jarosława Bogackiego, licytacja na rzecz mauzoleum rodziny Schaffgotch i wiele niespodzianek dla najmłodszych.

Poprzednie akcje, bardziej kulturalne i historyczne, były zorganizowane dla starszego grona. Frekwencja była „normalna”, choć można śmiało powiedzieć, że nasze Kopice budzą się, oczarowując mieszkańców. W tym roku pierwszy raz udało się zorganizować zawody wędkarskie przy pałacowym stawie, w których wzięło udział około 20. zawodników. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom, najlepsi natomiast puchary. Do naszej akcji przyłączyła się szkoła z Kopic, która zorganizowała występy artystyczne. Ponownie pomogli nam też harcerze z Grodkowa, którzy przygotowali gry i zabawy dla najmłodszych. Duże podziękowania przesyłam do wiejskiego koła gospodyń w Kopicach. Bez pomocy Pań nic byśmy nie zrobili. Ludzie coraz bardziej chcą poznać historię tej ziemi, czując się bardziej odpowiedzialnym za swoją małą ojczyznę – wyjaśnia Jan Naściuk, mieszkaniec Kopic, który wspiera „Mauzoleum Kopice”.

Działamy już od ponad dwóch lat. W tym okresie dwukrotnie otrzymaliśmy dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zeszłym roku było to około 300 tysięcy zł, natomiast w tym roku jest to już kwota wynosząca 350. tysięcy zł. Jednocześnie jest nam miło poinformować, że otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu dofinansowanie w kwocie 14 tysięcy zł. Wydaje się ona „śmieszną”, ale z całej puli środków jakie zostały rozdysponowane przez Urząd Marszałkowski, to jest naprawdę wysoka kwota (UM w Opolu rozdysponował łącznie 385. tysięcy zł – przyp. red.), z czego się bardzo cieszymy – dodaje Maciej Mischok, kolejny z organizatorów zbiórki na odnowienie „Mauzoleum Kopice”.

Obecnie trwają prace wewnątrz mauzoleum, a „Mauzoleum Kopice” już przygotowuje się do przyszłorocznych uroczystości ponownego pochówku dawnych właścicieli „Pałacu na wodzie”, czyli Joanny Schaffgotsch z domu Grycik wraz z rodziną. Organizatorzy „Dnia dziecka z Joanną” pragną również zaprosić do odwiedzenia jesienią tego roku województwa śląskiego. 2 września przypada 110. rocznica sprowadzenia ciała Karola Goduli przez Joannę do Szombierek (obecnie dzielnica Bytomia). Z tego powodu organizowany jest tam festyn „Powrót Króla Cynku – Karol Godula”. Wcześniej odbędzie się panel dyskusyjny w Bibliotece Miejskiej, która mieści się na dworcu kolejowym w Chebzie – dzielnicy Rudy Śląskiej. Podczas „Dnia dziecka z Joanną Schaffgotsch w Kopicach” udało się zebrać około 6500 zł na remont mauzoleum.