Wiatrak w Grodkowie jest remontowany. Zabytek doczeka się nowego dachu

0
fot Damian Wolak

W 2017 r. poprzedni właściciel postanowił sprzedać zabytkowy wiatrak za 80 tys. zł. Ostateczna kwota sprzedaży budynku jest tajemnicą. Przez wiele lat funkcjonowała tam klubo-kawiarnia, która kilkukrotnie zmieniała właściciela. Choć w ubiegłym wieku został dwukrotnie poddany renowacji, to w latach 90′ XX w. pozbawiono go serca, czyli skrzydeł, z uwagi na niebezpieczeństwo spowodowane próbami wspięcia się na górę. Budynek został wpisany do rejestru zabytków dnia 12.10.1959 r.


Unikalny wiatrak powstał najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX w. i mieści się w pobliżu parku „Cegielnia”. Wiele osób wspomina okres funkcjonowania tam klubo-kawiarni z „łezką w oku”, jednak jego infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Miejmy nadzieję, że zabytek z nowym właścicielem na pokładzie powróci do swoich lat świetności i nie będzie odstraszał wyglądem odwiedzających jego wnętrza i okolice.

Jak informują nowi właściciele wiatraka, obecnie przeprowadzane są prace remontowe polegające na wymianie dachu. Kolejnymi etapami będzie poprawa elewacji oraz wnętrza budynku. Marzeniem gospodarzy zabytku jest przywrócenie mu skrzydeł. Wszystkie prace są wykonywane według zaleceń konserwatora zabytków, a fundusze pochodzą obecnie ze środków własnych. Właściciele liczą w przyszłości na pomoc władz Grodkowa w renowacji wiatraka oraz pozyskanie dotacji zewnętrznych. W przyszłości budynek najprawdopodobniej, jak kiedyś, miałby przeznaczenie gastronomiczne. Oddanie go do użyteczności nie jest jeszcze określone czasowo.