Gmina Grodków dostała dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

0

Wicewojewoda podpisała dziś (26.08) z władzami miasta Grodków umowę na dopłatę z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dla mieszkańców Gminy Grodków. Oznacza to przywrócenie połączeń autobusowych na terenach wiejskich gminy, umożliwiających transport do Grodkowa. Umowa będzie obowiązywała do końca roku 2019 r.


Koszt dofinansowania przekazany przez wicewojewodę Wiolettę Porowską wyniesie 22.620,00 zł, a wkład własny gminy Grodków 45.240,00 zł. Przychód całkowity to 33.930,00 zł, natomiast koszt całkowity – 101.790,00 zł.

Wszyscy cieszymy się z tych dotacji. Chcemy uaktywnić mieszkańców, aby powrócili do tradycji jeżdżenia komunikacją zbiorową. Pojawiają się nowe linie, w tym również w Gminie Grodków. Warto, by mieszkańcy okolic Grodkowa pamiętali, że mogą z tego skorzystać. Dzisiaj rozpoczęliśmy cykl podpisywania umów na terenie Województwa Opolskiego z trzynastoma podmiotami. Pula pieniędzy jakimi dysponujemy na przewozy i organizację przewozów jest dużo większa i wynosi jedenaście milionów złotych. Jeżeli mieszkańcy zauważą, że w ich miejscowościach nie ma nowych linii komunikacyjnych, a ich samorządy nie weszły do tego programu, mogą je zachęcić do uczestnictwa w nim – zaznaczyła wicewojewoda Wioletta Porowska.

Wznowione kursy są przeznaczone przede wszystkim dla młodzieży, która od września wraca do szkół, i oczywiście dla osób starszych, które nie mają możliwości korzystać z samochodów osobowych. Dzisiaj w każdym gospodarstwie jest auto i ludzie przesiadają się do samochodów. Nasza gmina to 35 miejscowości i miasto. Kursami o których mowa obejmujemy około trzech czwartych, ale generalnie autobusy docierają do wszystkich miejscowości. Jeżeli są pieniądze z dofinansowania to warto z tego skorzystać – podsumował Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Transport zbiorowy w gminie Grodków, z  programu Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, obejmie cztery trasy:

1. Grodków-Jaszów, przez Wójtowice, Jędrzejów, Strzegów, Starowice Dolne, Wojnowiczki, Kobielę, Strzegów Bogdanów – 2 pary kursów.

2. Grodków-Jeszkotle, przez Lubcz Gnojną, Zielonkowice – 2 pary kursów.

3. Grodków-Grodków, przez Tarnów Grodkowski, Golę Grodkowską, Lipową, Przylesie Dolne, Wierzbnik, Polanę – 2 pary kursów.

4. Grodków-Grodków, przez Tarnów Grodkowski, Gola Grodkowska, Lipowa, Osiek Grodkowski, Żelazna – 2 pary kursów