70-lecie Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie

0

W czwartek (7.11) w Grodkowie odbyła się uroczysta akademia, podczas której świętowano 70-lecie miejscowego domu kultury – Ośrodka Kultury i Rekreacji. Na imprezie pojawili się przedstawiciele władz Grodkowa, działacze, mieszkańcy, a przede wszystkim byli pracownicy i animatorzy, bez których działalność tej instytucji nie byłaby możliwa.


Dokładnie 70 lat temu w Grodkowie została powołana do życia pierwsza instytucja wspierająca kulturę wśród mieszkańców. Jej siedziba mieściła się początkowo w miejskim ratuszu, a po dwóch latach została przeniesiona do obecnego budynku. Działało tam wiele sekcji. Prawdziwy rozkwit nastąpił w latach 60. XX w. i trwa do dzisiaj.

Dla zaproszonych gości przygotowaliśmy akademię, podczas której przedstawiamy rys historyczny, zdjęcia i opis tego, co działo się przez 70 lat istnienia naszego domu kultury. Pokazaliśmy również lożę komentatorską, w której zasiądzie Aleksander Kwiatkowski, który przyjechał tutaj jeszcze przed wojną. Pojawi się były dyrektor OkiR’u, Stanisław Wieczorek, który najdłużej działał przy tej instytucji. Ja, jako obecny dyrektor, będę mówił o tym, co obecnie jest i co planujemy w przyszłości – powiedział dyrektor OkiR’u, Paweł Garncarz.

Na co dzień skupiamy różne grupy wiekowe. Są to zarówno seniorzy, jak również osoby 30+ i dzieci z młodzieżą. Mamy bogatą ofertę zajęć muzycznych, teatralnych, tanecznych, prężnie funkcjonuje również foto-klub. Każdy może znaleźć coś dla siebie,. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, kiedyś ludzie nie mieli dostępności do mass-mediów i częściej szukali możliwości realizacji swoich pasji właśnie w domach kultury. Dzisiaj również tak jest, ale z całą pewnością te zajęcia są inne, poprzez dostosowanie do tego co się współcześnie dzieje. Chciałabym, by przez kolejne siedemdziesiąt lat te sale i pracownie nigdy nie były puste. By ludzie wiedzieli, że zawsze mogą tutaj przyjść i rozwijać swoje pasje i marzenia – dodała Monika Dzieńsienko, instruktor z grodkowskiego OKiR’u.

To jest rocznica domu kultury i moja, bo ja również kończę siedemdziesiąt lat! Natomiast z domem kultury jestem związany od sześćdziesięciu lat, co jest nieprawdopodobnie dużym szmatem czasu. Można sobie tylko wyobrazić, ile się wydarzyło, by przez taki czas trwać w tej instytucji. Był to również mój pierwszy dom, co najmniej porównywalny z domem rodzinnym. Tu się wychowałem, tu również spędziłem najpiękniejsze dni mojego życia, całą młodość. Wszystko robiłem aby tutaj przebywać, co się udało. W 2017 r. zakończyłem pracę zawodową i przeszedłem na emeryturę, ale jestem nadal związany sercem z tym miejscem – podsumował Stanisław Wieczorek, były dyrektor OKIR’u, który przez 23 lata kierował grodkowskim domem kultury.

Po zakończeniu uroczystej akademii i wręczenia podziękowań oraz złożeniu życzeń urodzinowych na ręce obecnego dyrektora, wszyscy udali się na poczęstunek i wpisanie do pamiątkowej księgi życzeń. W piątek (8.11) o godzinie 19:00 rozpocznie się jubileuszowy bal i właściwe świętowanie.