Akcja Bożonarodzeniowa „Rodacy Bohaterom” w Grodkowie

0

Ostatniego dnia ubiegłego roku (31.12.2019) w Grodkowie zakończyła się kolejna edycja bożonarodzeniowej akcji „Rodacy Bohaterom”. Przedsięwzięcie wspiera naszych rodaków – kombatantów zamieszkujących dawne kresy wschodnie, czyli tereny dzisiejszych państw Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.


Organizatorzy z Grodkowa to miejscowy Zespół Szkół. Placówka włączyła się w akcję Stowarzyszenia „Odra-Niemen” w 2016 r. i od tego czasu dwa razy do roku, na Boże Narodzenie i Wielkanoc, organizuje zbiórkę żywności dla potrzebujących.

Już po raz siódmy bierzemy udział w pomocy dla kombatantów żyjących na kresach. Jesteśmy współorganizatorem akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Odra-Niemen”. Przedstawiciel opolskiego oddziału odebrał od nas paczki 31 grudnia. Łącznie przekazaliśmy ich 42 – mówi Danuta Trzaskawska, dyrektor szkoły z Grodkowa.

Wśród darczyńców, którzy wsparli zbiórkę żywności dla kombatantów, znalazło się wiele osób prywatnych, a także koła gospodyń wiejskich, lokalne stowarzyszenia, szkoły oraz policjanci z jednostki w Grodkowie. Organizatorzy dziękują również za zaangażowanie miejscowym proboszczom z dekanatu grodkowskiego.

Największy odzew był podczas pierwszej edycji. W akcję włączamy się dwa razy do roku i można powiedzieć, że nasi darczyńcy podzielili się – niektórzy wspierają akcję na Wielkanoc, a inni w okresie Bożego Narodzenia. Mamy również stałych darczyńców, są to przede wszystkim szkoły, osoby prywatne i lokalne stowarzyszenia. Jest stała lista produktów, dzięki której darczyńcy wiedzą, co powinno znaleźć się w paczce, bowiem wszystkie powinny być jednakowe – dodaje Trzaskawska.

W tym roku paczki zbierane w Grodkowie i na Opolszczyźnie trafią na Litwę. Organizatorzy akcji charytatywnej zapowiadają kolejną zbiórkę żywności na Wielkanoc. Szacuje się, że na Kresach Wschodnich w 2020 wciąż mieszka jeszcze kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych.