WOŚP 2020: Ponad 200 tys. złotych zebrano w powiecie brzeskim!

0

W niedzielę (12. stycznia), odbył się 28. Finał WOŚP. W powiecie brzeskim działały cztery sztaby, które zgromadziły aż 240 wolontariuszy. Brzeg, Lewin Brzeski, Grodków i Kolnica pobiły swoje dotychczasowe rekordy, a łącznie zebrano 206.498,97 zł!


To była szalona niedziela. Koncerty, występy artystyczne, licytacje, gry i zabawy dla dzieci, degustacje posiłków oraz tradycyjne światełko do nieba – to wszystko czekało na uczestników 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy regionu chętnie witali się z wolontariuszami i równie chętnie wspierali największą na świecie kwestę.

Wszyscy szefowie sztabów mówią jednym głosem: „To niesamowite, pobiliśmy ubiegłoroczny rekord!”. I rzeczywiście tak jest. W Brzegu uzbierano 93.397,76 zł (o połowę więcej niż w 2019 r.), w Grodkowie 57.551,20 zł, w Lewinie Brzeskim 41.810,00 zł, a w Kolnicy 13.740,01 zł.

Ten sukces z pewnością byłby niemożliwy, gdyby nie zaangażowanie wolontariuszy, sponsorów i przede wszystkim darczyńców. Na aukcjach charytatywnych sprzedawano dosłownie wszystko: vouchery na różnego rodzaju usługi, WOŚP-owe gadżety, płyty CD, kubki, koszulki, zegary, kalendarze, pluszowe zabawki, czy prace artystyczne przedszkolaków. Te ostatnie stały się hitem licytacji w Brzegu i znalazły nowych właścicieli za łączną sumę 3.000 złotych.

Sama organizacja finałów WOŚP kosztuje wolontariuszy wiele pracy i energii, ale oni będą grać z Jurkiem Owsiakiem do końca świata i jeden dzień dłużej. Sztab w Lewinie Brzeskim powstaje każdego roku przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury, w Grodkowie przy Publicznej Szkole Szkole Podstawowej nr 3, w Kolnicy wolontariusze również działają przy miejscowej szkole, z kolei brzeska ekipa spod znaku czerwonego serduszka zawsze może liczyć na pomoc Brzeskiego Centrum Kultury.

Warto dodać, że dzięki zbiórkom pieniędzy niemal każdego roku wspierany jest powiatowy szpital w Brzegu. Do placówki medycznej w latach 2000-2017 trafił sprzęt o wartość ponad 700 tys. złotych, z kolei w 2018 roku BCM otrzymał kardiomonitor, aparat EKG, pulsoksymetr, dwie pompy strzykawkowe, pompę objętościową oraz 12 łóżek młodzieżowych i 13 łóżeczek niemowlęcych, które kosztowały kolejne kilkaset tysięcy.

Przypomnijmy, że podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierano środki na zakup urządzeń diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.