Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Kolęda Raz Jeszcze” w Grodkowie

0

W środę (29.01) w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie odbyła się piąta edycja Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Kolęda Raz Jeszcze”. W przeglądzie uczestniczyli dzieci i młodzież z terenu gminy Grodków. Organizatorzy przewidzieli trzy formy prezentacji: soliści; zespoły wokalne i chóry; zespoły wokalno-instrumentalne. Ponadto całość została podzielona na trzy kategorie wiekowe. Każdy występujący na scenie grodkowskiego domu kultury miał do zaprezentowania po dwa utwory – kolędę i pastorałkę.


W tym roku wystąpiło około 30. wykonawców. Generalnie mieliśmy dwie kategorie wiekowe, szkoły podstawowe w klasach I-IV oraz V-VIII. Niestety co roku zawodzą nas szkoły średnie. Tym razem tylko jedna placówka postanowiła wziąć udział w przeglądzie, to stanowczo za mało! Na scenie pojawił się zespół z Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie. Nie mieli nawet konkurencji, ale ich występ był świetny. Ogólnie występy były na wysokim poziomie. Wszyscy prezentowali po dwa utwory, jeden to kolęda, a drugi pastorałka. Wielu występujących na naszej scenie oprócz dobrego przygotowania mieli fantastyczne przebrania, niektórzy grali nawet na instrumentach – powiedziała Monika Dzieńsieńko, pracownik OKiR Grodków i organizator przeglądu.

Oceniając występy kierowaliśmy się przede wszystkim poprawnością wykonania kolęd i pastorałek. Każdy miał do zaprezentowania po dwa utwory. Zwracaliśmy uwagę na to, jak dzieci zostały przygotowane do występu, czy śpiewają z lekkością i w odpowiednich tonacjach. Były jakieś niedociągnięcia, niektóre utwory zostały źle dobrane. Tak naprawdę wielu z uczestników słyszeliśmy już niejeden raz i wiemy, że stać ich na więcej. Wystarczyło jeszcze poćwiczyć i dociągnąć parę rzeczy, co ma wpływ na lepsze wykonanie. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre kolędy były za wolne i dzieciom nie wystarczało oddechu, co było minusem i wpływało na ostateczną ocenę. Myślę, że w tym roku nasze oceny były dosyć ostre, ale to powinno wyjść uczestnikom na plus, bo wszyscy dążą do lepszego wykonania – powiedziała Aleksandra Jackiewicz, jeden z jurorów przeglądu „Kolęda Raz Jeszcze”.

Po ogłoszeniu wyników wszyscy nagrodzeni nie kryli radości z wyśpiewanych miejsc i nagród. Kolejny Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Kolęda Raz Jeszcze” w przyszłym roku.