Gmina Grodków odwołuje większość imprez kulturalnych do czerwca. Nie będzie m.in. „Dni Grodkowa”

0
Dni Grodkowa. Fot. archiwalne

W całej Polsce anulowane są imprezy kulturalne. W wielu miastach nie odbędzie się również celebracja tzw. „święta miasta”. Wszystko ze względu na zarządzenie Wojewody Opolskiego z dnia 11. marca 2020r. w sprawie zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa opolskiego i Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Wszystko z obawy o bezpieczeństwo mieszkańców.


W gminie Grodków zostały już odwołane dwie największe imprezy, które cieszyły się największą frekwencją mieszkańców. Mowa tutaj o „Jarmarku Wielkanocnym”, który miałby się odbyć w najbliższym czasie oraz „Dniach Grodkowa”. Święto miasta zaplanowane było na pierwszy weekend czerwca.

Dni Grodkowa w tym roku miały odbyć się w weekend 6-7 czerwca. Tu przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Wszystkie zaplanowane imprezy powinny być już zapięte na ostatni guzik, no niestety wszystkie umowy na występy zostały zerwane. Sami menadżerowie zespołów kontaktowali się z nami i mówili, że na dzień dzisiejszy organizacja koncertów jest niemożliwa. Myślę, że nikt by się nawet nie bawił w takim czasie, nawet gdyby cała sytuacja wyglądałaby już lepiej. Póki co w planach mamy organizację dożynek, ale tak naprawdę nie wiemy co będzie w przyszłości. Organizacja mniejszych imprez i zajęć na dzień dzisiejszy nie ma racji bytu – powiedział Paweł Garncarz, dyrektor Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie, który podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi.

Odwołujemy spotkania autorskie dla dorosłych i dzieci. Nie przyjedzie do nas Małgorzata Żółtaszek, autorka opowiadań dla dzieci. Dla dorosłych odwołaliśmy spotkania z Ryszardem Druchem, satyryk mieszkający w USA, który był już u nas dwa lata temu. W marcu miała nas odwiedzić nas Marta Fox. Ponadto musieliśmy odwołać wszystkie warsztaty w marcu. Mamy zaplanowane spotkania autorskie na maj, ale na ten moment nie wiemy czy one odbędą się, podobnie jak „Konferencja Bibliotek Powiatu Brzeskiego”, która w tym roku miała odbyć się u nas. Sytuacja ciągle się rozwija i my nie mamy na to wpływu. Zobaczymy co będzie w czerwcu, być może niektóre rzeczy uda się nam przełożyć na czerwiec – dodaje Alicja Biesaga, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie.

Wiele imprez zaplanowanych na lipiec w naszym regionie również zostało odwołanych, np. „Lato Kwiatów” w Otmuchowie, „Dni Księstwa Brzeskiego” w Brzegu. Dodatkowo, wielu artystów w regionie jest zmuszonych do odwołania swoich występów, które planowane były z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

warsztaty rękodzieła w MiGBP. Fot. archiwalne