Powtórny pogrzeb „Śląskiego Kopciuszka” przeniesiony na inny termin

0
Reklama

Planowany na 21. czerwca ponowny pogrzeb Joanny Schaffgotsch z domu Grycik i jej rodziny w 110. rocznicę śmierci zostanie przełożony. Powodem jest epidemia koronawirusa w Polsce i na świecie. Przypomnijmy, że uroczystość miała się odbyć w mauzoleum w Kopicach.


Od kilku lat pasjonaci zabiegali, by odrestaurować przykościelne mauzoleum rodowe, które podobnie jak słynny pałac jest perełką architektury nie tylko Kopic, ale też regionu i całego kraju. Zabiegi renowacyjne miały pozwolić na ponowny pochówek Joanny i jej rodziny. Wiele wskazuje na to, że będzie miało to miejsce dopiero w przyszłym roku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Sytuacja jest dynamiczna. Czekamy, jak rozwinie się w Polsce i na świecie. Chcieliśmy zorganizować powtórny pogrzeb Joanny i jej rodziny w tym roku, lecz powaga obecnie panującej sytuacji może spowodować, że uroczystości odbędą się dopiero w czerwcu przyszłego roku. Może uda się jeszcze w tym roku, ale to zależy od wielu czynników. Nikt nie wie, kiedy będziemy mogli to zorganizować – mówi Maciej Mischok, inicjator odbudowy mauzoleum w Kopicach.

Dla przypomnienia, Joanna Schaffgotsch z domu Grycik urodziła się 29. kwietnia 1842 w Porembie, obecnie dzielnicy Zabrza, i zmarła 21. czerwca 1910 w Kopicach pod Grodkowem. Jej rodzice pracowali u Karola Goduli, „Króla Cynku”. Po śmierci ojca, Joanna trafiła pod opiekę służącej przemysłowca, który z czasem zaczął traktować ją jak własną córkę. Po śmierci przybranego taty, Joanna odziedziczyła majątek magnata. Gdy dorosła, wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha, przedstawiciela jednego z najstarszych rodów na Śląsku. Razem byli właścicielami wielu kopalń na Górnym Śląsku. Należały do nich Hohenzollern (Szombierki), Gräfin Johanna (Bobrek) i Paulus (Paweł w Chebziu).

Kopicka linia rodu Schaffgotsch słynęła z dbania o wiarę i kulturę. Członkowie rodziny byli fundatorami wielu kościołów na Górnym i Dolnym Śląsku, wspomagali biednych, bezdomnych i sieroty. W Kopicach rozbudowali pałac i całą przypałacową infrastrukturę. Opłacili także utworzenie tamtejszej szkoły. W pobliskim Grodkowie byli fundatorem m.in. szpitala; tzw. „pałacyku”, dawnego urzędu powiatowego (niem. Landkreis), w którym mieści się obecnie Urząd Miasta i Gminy Grodków; czy obecnego budynku DPS w Grodkowie, w którym z ich inicjatywy mieścił się Dom Opieki Społecznej.

Ród Schaffgotsch po II wojnie światowej „rozjechał się” po całym świecie. Głowa rodu to prawie 70-letni hrabia

hrabia Hans-Ulrich Schaffgotsch odwiedził w Kopicach mauzoleum swojego rodu m. in. w 2018r. fot. Damian Wolak
Reklama