Podsumowanie Biegu Tropem Wilczym w Grodkowie

0
Reklama

5 marca 2023 roku odbył się w Grodkowie po raz siódmy Narodowy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, a była to jego XI edycja ogólnopolska.


Zanim rozpoczęły się biegi Pani Danuta Trzaskawska – jako koordynator lokalny i reprezentant Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Grodkowie, która była organizatorem biegu – przywitała: Violettę Porowską – Posła na Sejm RP, Tomasza Witkowskiego – Wicewojewodę Opolskiego, Michała Sieka – Opolskiego Kuratora Oświaty, Waldemara Wójcickiego – Wiceburmistrza Grodkowa, Bernarda Rutkowskiego – Zastępcę Wójta Gminy Skoroszyce, insp. Zbigniewa Stanowskiego – Komendanta Powiatowego Policji w Brzegu, Tomasza Różę – Radnego Powiatu Brzeskiego, Anetę Piechotę – reprezentującą Naczelnika Oddziału IPN w Opolu, Jana Szczygła przedstawiciela Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego, Wojciecha Komarzyńskiego – Dyrektora Opolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji RolnictwaDorotę Muziewicz – Przewodniczącą MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Grodkowie i innych gości.

Szczególnie gorąco została powitana Pani Aleksandra Moroń, przedstawicielka rodzin Żołnierzy Niezłomnych pomordowanych w Starym Grodkowie – córka ppor. Tadeusza Przewoźnika ps. Kuba, który był szefem ochrony sztabu Zgrupowania Partyzanckiego NSZ VII Okręgu Śląska Cieszyńskiego kpt. Henryka Flamego „Bartka”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

A warto przypomnieć, że uczestnicy BTW w Grodkowie pamiętają szczególnie o Żołnierzach Wyklętych tego oddziału, których szczątki odkryła w 2016 roku w lesie w pobliżu Starego Grodkowa, grupa archeologów pod kierownictwem Prof. Krzysztofa Szwagrzyka, a udział w biegu jest dla wielu osób wyrazem hołdu dla bohaterów.

Pani Danuta Trzaskawska powitała bardzo serdecznie wszystkich uczestników obydwu biegów, a było łącznie prawie 300 zawodników – dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wraz z rodzicami, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe w różnym wieku.

Start i meta biegów usytuowane były na grodkowskim Rynku tuż przy Ratuszu, a trasy wiodły ulicami Grodkowa, dróżkami Parku „Cegielnia” i w części Tarnowa Grodkowskiego.

O godz. 12.00 rozpoczął się bieg na dystansie 1963 m – ukończyło 122 osób, a zwycięzcami zostali (wszystkie czasy brutto):

w kategorii „open kobiet”:

– I miejsce – Katarzyna Piskorska z Olszanki z czasem 09:54 min

– II miejsce – Aurelia Bohdziul z Grodkowa z czasem 10:00 min.;

– III miejsce – Maja Tarkowska z Młodoszowic z czasem 10:36 min;

w kategorii „open mężczyzn”:

– I miejsce – Maciej Grzybowski z Przylesia Dolnego z czasem 07:16 min.,

– II miejsce – Waldemar Banachowski z Brzegu z czasem 07:17 min.;

– III miejsce – Janusz Rudner z Lewina Brzeskiego z czasem 07:24 min

Na tym dystansie najlepszy wynik w kategorii „mieszkanka Grodkowa” uzyskała Aurelia Bohdziul – czas 10:00 min., a w kategorii „mieszkaniec Grodkowa” najlepszy wynik osiągnął Maciej Mazurczak – czas 09:29 min.

Nagrodzono także na ww. dystansie uczennice i uczniów szkół podstawowych:

– najszybszą zawodniczką w kategorii „klasa I – IV” została Anna Kastelik z Brzegu z czasem 10:43 min.,

– najszybszym zawodnikiem w kategorii „klasa I – IV” był Filip Paciorek z Wojsławia z czasem 09:47 min.,

– najszybszą zawodniczką w kategorii „klasa V – VIII” została Aurelia Bohdziul z Grodkowa z czasem 10:00 min.,

– najszybszym zawodnikiem w kategorii „klasa V – VIII” był Kamil Połata ze Złotogłowic z czasem 09:14 min.

Ok. godz. 12.30 zawodnicy wystartowali do biegu na dystansie 5 km – ukończyło bieg 158 osób, a zwycięzcami zostali:

w kategorii „open kobiet”:

– I miejsce – Anna Waliduda z Wierzbinka z czasem 19:38 min.,

– II miejsce – Paulina Dacyszyn ze Skarbimierza Osiedle z czasem 19:44 min.,

– III miejsce – Monika Kiedrowicz z Oławy z czasem 21:50 min;

w kategorii „open mężczyzn”:

– I miejsce – Paweł Pac z czasem 17:36 min.,

– II miejsce – Martin Sobota z Dobrzenia Wielkiego z czasem 17:39 min.;

– III miejsce – Paweł Białowąs z Oławy z czasem 17:55 min.

Na tym dystansie najlepszy wynik w kategorii „mieszkanka Grodkowa” uzyskała Sabina Bohdziul – czas 27:14 min., a w kategorii „mieszkaniec Grodkowa” najlepszy wynik osiągnął Piotr Mazurczak – czas 19:49 min.

Organizatorzy wręczyli także dyplomy w kategorii „najliczniejsza ekipa” dla Runners Team Nysa oraz w kategorii „najliczniejsza rodzina” dla TEAM WOŚ – rodzina Woś startuje w bardzo licznym gronie od 2018 roku.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że najmłodszym uczestnikiem biegu był właśnie przedstawiciele rodziny Woś – mały Antoni Woś rocznik 2021 i całą trasę biegu na dystansie 1963 m pokonał w wózku dziecięcym przy pomocy swojej mamy i taty.

Skoro najmłodszy, to wymieniamy także najstarszego uczestnika biegu – była to Pani Józefa Duczkowska – legendarna działaczka nyskiej Solidarności, która wystartowała na dystansie 1963 m.

Zwycięzcy biegów w ww. kategoriach i w wielu innych kategoriach otrzymali oprócz specjalnych dyplomów, także puchary, nagrody książkowe i rzeczowe.

Ponadto organizatorzy złożyli podziękowania i także za pośrednictwem mass mediów dziękują za patronaty honorowe, których udzielili:

– Pan Sławomir Kłosowski – Wojewoda Opolski;

– Pani Cecylia Gonet – Przewodnicząca Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”

Śląska Opolskiego;

– Pan Michał Siek – Opolski Kurator Oświaty;

– Pan Marek Antoniewicz – Burmistrz Grodkowa;

– Pani Barbara Dybczak – Wójt Gminy Skoroszyc.

Organizatorzy podziękowali także serdecznie wielu osobom z urzędów, instytucji, służb i firm, którzy Biegowi Tropem Wilczym w Grodkowie zapewnili zabezpieczenie policyjne i medyczne, wsparli finansowo, rzeczowo czy logistycznie, a niektórzy są naszymi sponsorami już do wielu lat i tym wszystkim naszym „dobrodziejom” składamy wyrazy uznania, przytaczając piękny słowa Alfreda Northa Whiteheada – „Nikt, kto osiąga sukces, nie robi tego bez pomocy innych. Mądrzy i pewni siebie przyjmują tę pomoc z wdzięcznością”.

Nie zabrakło także podziękowań dla przedstawicieli mass-mediów, w szczególności TVP Opole, Radia Opole, Panoramy Brzeskiej, NTO, Kwartalnika Wyklęci i Przeglądu Brzeskiego

Na koniec należy wspomnieć, że choć było chłodne i wietrznie, to pogoda była znośna, bo nie padał deszcz, a dla „rozgrzewki” organizatorzy przygotowali herbatę, kawę, znalazł się nawet „kawałek” domowego ciasta, a bo biegu zaserwowano pyszną grochówkę.

Siódmy BTW w Grodkowie przeszedł do historii, a należy podkreślić, że były to dobre biegi, ponieważ wystartowała więcej osób niż w 2022 roku, a i pod względem sportowym, zwłaszcza na dystansie 5 km, zarówno Panie, jak i Panowie, którzy byli zwycięzcami biegu, uzyskali bardzo dobre czasy, lepsze niż w ubiegłym roku.

Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w biegu i wszystkim składają gratulacje, pamiętając o słowach Lao Tse – „Silnym jest ten, kto zwycięża innych. Wielkim jest ten, kto przezwycięża samego siebie”.

Reklama