Wystawa kolekcji Zdzisława Zielonki

0

Od niedawna w Grodkowskiej Hali Sportowej można oglądać eksponaty z kolekcji Zdzisława Zielonki. Przed świętami Bożego Narodzenia osoby przybywające do hali sportowej przy Sienkiewicza 29a mogą podziwiać kolekcje zgromadzone przez tego pasjonata sportu.


Obecna tematyka wystawy to igrzyska olimpijskie. Zdzisław Zielonka to wielokrotny uczestnik-kibic igrzysk w wydaniu letnim i zimowym. Eksponaty, które znajdują się za gablotami to koszulki

i różnego rodzaju pamiątki z olimpiad, które uzupełniają zdjęcia i flagi.

– Pomysłodawcą wystawy był burmistrz miasta i gminy Grodków pan Marek Antoniewicz, przyjaciel Zdzisława Zielonki. W planach było umieszczenie pamiątkowej tablicy, przed budynkiem hali sportowej, ten pomysł nie doszedł do skutku w związku z czym postanowiliśmy utworzyć tu na hali kącik pamięci Zdzisława Zielonki. Sama Hala sportowa nosi imię Zdzisława Zielonki. – Wyjaśnia Grzegorz Malinowski kierownik hali sportowej im Z. Zielonki.

Organizatorzy zapowiadają, że po nowym roku kolekcja zostanie uzupełniona o kolejne eksponaty. Obecna wystawa będzie możliwa do zwiedzania przez okres pół roku. Organizatorzy chcą przybliżyć odwiedzającym halę sportową osobę Zdzisława Zielonki. Ilość pamiątek która jest prezentowana to ogromna kolekcja o sportowej tematyce. Nie będziemy zdradzać co pojawi się na kolejnych wystawach z kolekcji Zdzisława Zielonki, ale jesteśmy przekonani że przyciągnie wiele osób. W imieniu organizatorów zapraszamy do zwiedzania.

Całość kolekcji została wypożyczona od rodziny sławnego Grodkowianina, ale wiele wskazuje na to że w Grodkowie powstanie stałe miejsce pamięci Zdzisława Zielonki, które przybliży mieszkańcom i nie tylko jego osobę.

Zdzisław Zielonka zmarł w 2014. Zawsze przez wielu ludzi wspominany był jako miły i sympatyczny człowiek. Przez wiele lat uczył w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 W Grodkowie i Liceum Ogólnokształcącym. Największym sukcesem tego znakomitego nauczyciela wychowania fizycznego to praca z dziećmi i młodzieżą, której skutkiem było założenie Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimp w 1972 r. Następnie dwa lata później powstał tzw. klub „Olimpijczyka”. Jako trener i wychowawca wielu grodkowskich piłkarzy ręcznych wielokrotnie zdobywał Mistrzostwo Województwa Opolskiego w piłce ręcznej, nie brakowało sukcesów również na arenie ogólnopolskiej. Oprócz piłki ręcznej , grodkowska młodzież pod wodzą Zdzisława Zielonki odnosiła sukcesy w innych dyscyplinach sportowych.

Poza murami szkoły napisał książki, udzielał się jako radny miejski w której był wiceprzewodniczącym. Uczestnik-kibic letnich i zimowych Igrzysk Olimpijskich. Odebrał wiele nagród i odznaczeń między innymi: Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Marszałka Województwa Opolskiego. Otrzymał również odznaczenia państwowe: Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.