Ekstremalna Droga Krzyżowa w Lewinie Brzeskim

0

23 marca na terenie naszej Gminy i dalej aż do Brzegu odbyło się przejście Ekstremalną Drogą Krzyżową. Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa ? To wyprawa nocą, w zmiennych warunkach atmosferycznych, w milczeniu, z wyjątkowymi rozważaniami. Trasa ma około 40 km, a jej przejście ma charakter indywidualnej formy modlitwy, to nie jest typowa pielgrzymka.


Rozpoczęliśmy ten duchowy czas przepiękną mszą św. przygotowaną przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym działającą przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Lewinie Brzeskim. Następnie po specjalnym błogosławieństwie udzielonym przez ks. Proboszcza, grupą liczącą prawie 100 osób, wyruszyliśmy w ciszy i skupieniu na trasę, której patronował św. Franciszek. Niosąc swoje intencje, rozważając Mękę Pańską, przy tym zmagając się z własnymi słabościami, szliśmy kolejno przez Przeczę, Skorogoszcz, Mikolin, Popielowską Kolonię, Rybną, Stare Kolnie, Stobrawę, Nowe Kolnie, Kościerzyce aż do Brzegu. Po drodze mogliśmy w otwartych kościołach i kaplicach na chwilę zatrzymać się i odpocząć.

Niektórzy z uczestników przeszli część zaproponowanej trasy, mając na względzie własne możliwości. Niemniej jednak dla wszystkich istota przejścia Ekstremalną Drogą Krzyżową jest tak sama – to indywidualne pogłębianie duchowości, rozwój religijności i praca nad własnymi wartościami i ideałami poprzez uprawianie turystyki.

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się przygotowania i przeprowadzenia EDK Lewin Brzeski – Brzeg, a w szczególności Panu Damianowi Pejas za podjęcie wyzwania, wyznaczenie trasy i koordynację całego wydarzenia.

Ilona Gwizdak