Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy „Historia Polskiego Sportu”

0

W dniu 17 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Lewinie Brzeskim odbył się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy Osób Niepełnosprawnych – „Historia Polskiego Sportu” zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Lewinie Brzeskim.


Konkurs skierowany był do  osób niepełnosprawnych – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz do uczniów szkół publicznych z województwa opolskiego i dolnośląskiego.

Patronat honorowy nad konkursem pełnił Marszałek Województwa Opolskiego oraz Burmistrz Lewina Brzeskiego. Projekt był współfinansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON oraz Gminę Lewin Brzeski.

W konkursie wzięło udział  dziewiętnaście 3-osobowych zespołów:

  1. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Brzegu (Michał Kręcichwost, Jakub Gałan, Jacek Palus)
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa w Łosiowie (Marcin Sulima, Dawid Kolbuch, Michał Dziweńko)
  3. Publiczna Szkoła Podstawowa w Skorogoszczy (Michał Hiszpański, Patryk Werner, Damian Prędki)
  4. Publiczna Szkoła Podstawowa w Lewinie Brzeskim (Dominika Rutowicz, Kacper Garncarz, Marcin Smoliński)
  5. Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzegu ( Grazyna Pożarycka, Agata Lewandowski, Anna Duda)
  6. Warsztat Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie (Dagmara Biała, Paweł Dudkowski, Jarosław Kachel)
  7. Warsztat Terapii Zajęciowej w Uszycach (Paweł Kopański, Iwona Sochacka, Kamil Kulig)
  8. Warsztat Terapii Zajęciowej w Oleśnie II (Monika Łyczko, Sebastian Książek, Piotr Sokołowski)
  9. Stowarzyszenie Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim (Joanna Chyrzyńska, Jarosław Kilian, Kamil Ślusarczyk)
  10. Warsztat Terapii Zajęciowej w Starych Siołkowicach (Łucja Markowska, Marcin Niedzielski, Piotr Malinowski)
  11. Warsztat Terapii Zajęciowej „Ostoja” we Wrocławiu (Krystian Pilarski, Dariusz Szumowski, Aleksandra Kisilewicz)
  12. Warsztat Terapii Zajęciowej „Muminki” we Wrocławiu (Dorota Tyndyk, Daniel Piałucha, Leszek
  13. Wspólnota Muminkowa we Wrocławiu (Izabela Sierakowska, Mariusz Brusiło, Artur Grot)
  14. Warsztat Terapii Zajęciowej w Głuchołazach (Gracjan Kwiecień, Agnieszka Mudyna, Piotr Sindlewski)
  15. Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach (Adrian Suchan, Sylwia Skóra, Kinga Lichwa)
  16. Warsztat Terapii Zajęciowej w Lewinie Brzeskim (Tomasz Bałazy, Łukasz Kluska, Michał Węgrzyn)
  17. Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebnicy (Adrian Pietraszek, Norbert Kowalski i Magdalena Grzeżułkowska)
  18. Warsztat Terapii Zajęciowej w Oleśnie I (Andrzej Olszewski, Tomasz Wręczycki i Artur Wiecha)
  19. Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie (Krzysztof Drobik, Justyna Kuźnik i Józef Malerczyk)

Wszystkich przybyłych gości przywitał prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im”, Robert Laszuk. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał z-ca Burmistrza Lewina Brzeskiego, Dariusz Struski, życząc wszystkim wspaniałej zabawy.

Swoją obecnością zaszczycił nas również dyrektor PCPR w Brzegu Aleksander Podgórny, radny Powiatu Brzeskiego Adam Dziasek, Ryszard Żuraw, przyjaciel stowarzyszenia oraz Jarosław Potoczny, który za wieloletnią pomoc finansową i wsparcie działań Stowarzyszenia otrzymał specjalne podziękowania i pamiątkową Statuetkę Dziękczynną. Za  gościnę na terenie szkoły w czasie trwania imprezy podziękowania otrzymał również Pan Zdzisław Biernacki – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim.

Celem konkursu była szeroko pojęta integracja oraz przybliżenie uczestnikom konkursu wiedzy na temat historii polskiego sportu, doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i odpowiedzialności za powierzone zadania oraz podniesienie poziomu świadomości osób niepełnosprawnych co do tkwiących w nich możliwości.

Konkurs miał także na celu integrację młodzieży szkół publicznych oraz dorosłych osób niepełnosprawnych, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy przez wiele miesięcy byli  przygotowywani, aby zmierzyć się z tak trudnym i rozległym tematem.

Zakres tematyczny konkursu

  1. Sport polski w pigułce – dawno, dawno temu… (sport podczas, przed oraz po I i II wojnie światowej)
  2. Polska piłka nożna
  3. Polska piłka ręczna
  4. Koszykówka w Polsce
  5. Polska piłka siatkowa
  6. Dyscypliny lekkoatletyczne
  7. Polski tenis stołowy i tenis ziemny
  8. Polskie strzelectwo sportowe i łucznictwo
  9. Sporty zimowe (skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie, narciarstwo biegowe, hokej, narciarstwo alpejskie, snowbording)
  10. Polskie sporty motorowe
  11. Sporty walki (boks, judo, zapasy, szermierka)
  12. Sporty wodne (pływanie, kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo)
  13. Kolarstwo
  14. Osiągnięcia olimpijskie
  15. Gimnastyka w Polsce
  16. Polski himalaizm i alpinizm
  17. Sportowe ciekawostki

Klasyfikacja ogólna:

I miejsce – Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebnicy (Adrian Pietraszek, Norbert Kowalski i Magdalena Grzeżułkowska)

II miejsce – Warsztat Terapii Zajęciowej w Oleśnie I (Andrzej Olszewski, Tomasz Wręczycki i Artur Wiecha)

III miejsce – Warsztat Terapii Zajęciowej w Namysłowie (Krzysztof Drobik, Justyna Kuźnik i Józef Malerczyk)

Za zajęcie I, II i III miejsca drużyny otrzymały nagrodę rzeczową, dyplom oraz puchar.  Wszystkie drużyny biorące udział w konkursie otrzymały puchary oraz dyplomy. Każdy
z uczestników otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową.  Radny Powiatu Brzeskiego Pan Adam Dziasek ufundował nagrody książkowe dla zwycięskich drużyn.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować uczestnikom konkursu za ogrom pracy włożony w przygotowanie się do zagadnień konkursowych, a terapeutom i nauczycielom za czas poświęcony uczestnikom konkursu, za zachęcanie swoich podopiecznych do poznania historii polskiego sportu oraz sylwetek znanych sportowców. Dziękujemy.