Lewin Brzeski i Popielów zrealizują dużą inwestycję. Ścieżka rowerowa ma połączyć obie miejscowości

0
fot. zdjęcie poglądowe

Na terenie gmin Lewin Brzeski i Popielów powstanie ponad 14 km trasy rowerowej. Samorządy wspólnie przygotowują się do realizacji dużej inwestycji komunikacyjnej. Jeszcze w tym roku planowane jest przygotowanie dokumentacji technicznej, a w 2020 r. mają rozpocząć się prace budowlane.


– Wspólnie z gminą Popielów złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej, która połączy nasze gminy. Trasa będzie prowadzić od dworca PKP w Lewinie Brzeskim, następnie drogą wojewódzką 458 przez Skorogoszcz, Mikolin, przeprawę mostową na Odrze, aż do Popielowa. Wartość całego zadania wyniesie ponad 12 mln złotych. Dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł otrzymaliśmy ze środków unijnych w ramach strategii niskoemisyjnej Aglomeracji Opolskiej – mówi burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara.

Nawierzchnia dwukierunkowej ścieżki rowerowej zostanie wykonana z asfaltu, o co często zabiegają miłośnicy jednośladów. Dodatkowym atutem inwestycji jest to, że trasa dla rowerów bezpośrednio połączy ze sobą m.in.: powstające centrum przesiadkowe przy dworcu PKP w Lewinie Brzeskim, parkingi Bike & Ride oraz Park & Ride, a także przystanki autobusowe na terenie obu gmin.

– Obecnie jesteśmy na etapie otwarcia ofert przetargowych. Łącznie wpłynęło ich 6, z czego dwie mieszczą się w środkach finansowych, jakie zamierzamy przeznaczyć na ten cel. Jeszcze w tym roku chcemy przygotować dokumentację techniczną i załatwić wszelkie formalności związane z wykupami gruntów, a w przyszłym roku planujemy rozpoczęcie budowy – podsumowuje Artur Kotara.