Wieczór Kolęd w Łosiowie

0

Ponad 70 łosiowskich seniorów  zebrało się w Domu Kultury na Wieczorze Kolęd zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic w niedzielę 1 lutego 2015 r.by słuchać i śpiewać kolędy. 


 

Polskie kolędy przetrwały w przekazach ustnych i piśmienniczych  od Średniowiecza po dzień dzisiejszy. Spisane w kantyczkach, modlitewnikach są wartością  narodową i artystyczną. Dziś  sięgają po nie największe gwiazdy muzyki. W polskiej tradycji zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Te najbardziej znane rozbrzmiewały w niedzielę, na łosiowskiej scenie,   w wykonaniu naszych lokalnych wokalistek i  zespołów.

Jako pierwszy wystąpił zespół młodych gitarzystek i solistka,  działający przy Domu Kultury w Lewinie Brzeskim pod kierunkiem Zbigniewa Gąsiorowskiego. Zaraz potem ze swoimi autorskimi pastorałkami wystąpiła Łosiowianka Monika Szczypior, również akompaniująca sobie na gitarze.

Wiązankę najpopularniejszych kolęd w mistrzowski sposób zaśpiewała zaproszona do Łosiowa Pani Małgorzata Kalińska, wokalistka z Lewina Brzeskiego. Koncert Pani Małgorzaty bardzo podobał się zgromadzonym na sali seniorom, którzy nagrodzili solistkę owacjami na stojąco. Jako niespodziankę, dodatkowo Pani Małgorzata zaśpiewała dwie piosenki Anny German, dobrze znanej i podziwianej przez  uczestników spotkania gwiazdy. Wielkimi brawami został nagrodzony również nasz lokalny zespół  Łosiowianie, który debiutował pod kierunkiem nowego instruktora.

Śpiewanie kolęd kontynuowano jeszcze wspólnie na Sali, przy ciastku i kawie. Takie spotkania bardzo integrują i zbliżają do siebie ludzi. Mamy nadzieje, że zapoczątkowane tej niedzieli Wieczory kolęd staną się dobrą tradycją w naszej łosiowskiej społeczności, dlatego już dziś zapraszamy na kolejne w przyszłym roku.

                                                                                                                 Ludwika Chojnacka

wieczór kolęd