Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013 r.

0

W niedzielę 15 września w skorogoskim parku miały miejsce Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013 r., których koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”.
Poprzez tak sformułowany temat przewodni chodziło o nawiązanie do wszelkich form budowy polskiej państwowości nie tylko w sensie dosłownym – kształtowaniu granic na przestrzeni dziejów, ale również tym symbolicznym – poczuciu przynależności i związku z historią, językiem, tradycją. W Tym dniu organizatorzy-Towarzystwo Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” w Skorogoszczy, Filia Biblioteki Publicznej oraz Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim przygotowali bogaty program nawiązujący do tradycji , języka Kresowiaków, którzy stanowią istotny odsetek mieszkańców w naszej gminie.
Wszystko rozpoczęło się otwarciem wystawy „Opolszczyzna na starej widokówce”, przygotowanej przez panią E.Boczkowską z Biblioteki Publicznej w Skorogoszczy, następnie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy wraz z opiekunami państwem Bożeną i Romanem Kania z projektem pt. „Z Kresów do nowej Ojczyzny”. W klimat biesiadny wprowadzała podczas swego recitalu Małgorzata Kulińska. Wszyscy oczekiwali na rekonstrukcje „Wesela Kresowego” w wykonaniu zespołów z Grodźca. Inscenizacja bardzo się spodobała publiczności, która nagradzała wykonawców gromkimi brawami.
Podczas EDD 2013 w Skorogoszczy miała także miejsce promocja okolicznościowej publikacji pt. „Kapliczki krzyże przydrożne w Parafii Skorogoszczy” którą wydało: TRL „ZielonyMost”, dzięki wsparciu Powiatu Brzeskiego, Stowarzyszeniu Brzeska Wieś Historyczna i Spółce Agrogal z Błażejowic. Na EDD 2013 min. gościli; Burmistrz Artur Kotara, zastępca Dariusz Struski , Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Włodek oraz dyrektor MGDK Tadeusz Tadla. Impreza zakończyła się tradycyjną potańcówką o północy.