Gminny Konkurs „Wielkanoc w Tradycji 2019”

0

Święta Wielkanocne pachną już wiosną. Przyroda budzi się ze snu do życia, ludzie są weseli, bardziej przyjaźni. Od niedzieli palmowej czuje się atmosferę świąteczną. Wielki Tydzień to intensywne przygotowania do Wielkiej Nocy. Z tymi świętami związane są różne zwyczaje i dekoracyjne elementy. Króluje palma ale są przecież kraszanki, wydmuszki, pisanki, zajączki, stroiki, babki i mazurki wielkanocne.


Corocznym zwyczajem Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy organizuje gminny konkurs wielkanocny pn. „Wielkanoc w tradycji”, który  na stałe wpisany jest do kalendarza imprez kulturalnych Ośrodka. Konkurs wielkanocny to jedna z najpiękniejszych tradycji nierozerwalnie  połączonych ze Świętami Wielkanocnymi

Tegoroczny  konkurs wielkanocny odbył się 13.04.2019 r.  w Domu ludowym w Lubszy. Uroczystego otwarcia i powitania przybyłych gości i uczestników konkursu dokonał Pan Bogusław Gąsiorowski Wójt gminy Lubsza i Pani Alicja Jakimowska Dyrektor GOK w Lubszy. Następnie powołana została komisja konkursowa w składzie: Pani Aneta Staniszewska, Pani Beata Grzesiak i Pani Mariola  Myszka, która oceniała palmy i dekoracje stołów przygotowane przez sołectwa i szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się występem zespół „Bożenki”, pod kierownictwem Pana Jana Sowy który zaprezentował pieśni pasyjne  wprowadzając wszystkich w atmosferę świąt.

Do konkursu przystąpiło 11 sołectw Gminy Lubsza: Błota, Czepielowice, Dobrzyń, Kościerzyce, Lubsza, Mąkoszyce, Piastowice, Szydłowice, Tarnowiec, Lubicz, Śmiechowice oraz Szkoły Podstawowe z  Lubszy, Mąkoszyc i Michałowic. Sołectwa przygotowały pisanki, kraszanki, różnorodne ciasta, stroiki i palmy. Szkoły wystawiły wykonane przez dzieci kartki świąteczne, stroiki, oraz pięknie zdobione różnymi technikami jaja

Wszystkie prace wykonane były z największym kunsztem  i precyzją. Barwne, kolorowe jajka i ciasta wielkanocne  cieszyły oko i żołądek, i jak przystało na gminę Lubsza tradycja kresowa  przeplatana była elementami współczesnymi we wszystkich pracach konkursowych – nowe metody dekoracji pisanek i kraszanek.

Dowolność techniki wykonania sprawiła, że zarówno komisja, jak i pozostali uczestnicy konkursu nie mogli wyjść z podziwu nad różnorodnością prac konkursowych. Różnej wysokości palmy wielkanocne, przystrojone kwiatami z bibuły, trawami i wstążkami, różnymi technikami wykonane pisanki i kraszanki, od barwionych w cebuli, misternie wyskrobywanych, poprzez malowane farbkami w kolorowe wzory, po oklejane bibułą i paciorkami. Różnego rodzaju stroiki z wielkanocnymi zajączkami i kurczaczkami, a wszystko to niesamowicie barwne i kolorowe.

Komisja konkursowa po długich i wnikliwych ocenach, wyłoniła zwycięzców tegorocznego konkursu:

miejsce – sołectwo Tarnowiec
miejsce – sołectwo Kościerzyce
miejsce – sołectwo Mąkoszyce
Pozostałe sołectwa uczestniczące w konkursie otrzymały nagrody za udział.

W kategorii szkół komisja konkursowa przyznała równorzędne nagrody za udział.vPodczas  pracy komisji wszyscy uczestnicy i goście udali się na poczęstunek przygotowany na tę okazję.

Po rozdaniu nagród Dyrektor GOK w  Lubszy serdecznie podziękowała wszystkim przybyłym delegacjom sołectw i szkół za przygotowanie prezentacji konkursowych oraz gościom za uczestnictwo w konkursie oraz złożyła świąteczne życzenia.

W imieniu Rady Gminy świąteczne życzenia złożyła również Pani Krystyna Żymańczyk Z-ca Przewodniczącego Rady Gminy.