Szkoła w Mąkoszycach uzyskała Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

0

24 września b.r. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Mąkoszycach otrzymał Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie przyznany przez Opolskiego Kuratora Oświaty. Certyfikat jest zwieńczeniem 2-letniej pracy i zaangażowania Szkolnego Zespołu ds. Promocji Zdrowia oraz pozostałych nauczycieli, uczniów i rodziców.    Wyróżnienie to jest przyznawane placówkom, które czynnie promują idee prozdrowotne oraz prowadzą systematyczne i wynikające z potrzeb szkoły działania wpływające na utrzymanie dobrostanu jakim jest zdrowie. W ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” zespół inicjował, organizował i prowadził różnorodne działania na rzecz poprawy zdrowia i samopoczucia członków społeczności szkolnej oraz promocji zdrowego stylu życia na terenie szkoły i w środowisku lokalnym.


Wróćmy do początków…

W roku szkolnym 2017/2018 przystępując do Opolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie wiedzieliśmy, że postawione jest przed nami duże wyzwanie. W szkole został powołany Zespół ds. Promocji Zdrowia, który prężnie działał w tym obszarze. Jednak tak naprawdę to wszyscy nauczyciele włączyli się w tą prozdrowotną misję, bo wiedzieliśmy, że stawka o jaką walczymy jest wysoka i najlepszym życiowym kapitałem każdego człowieka jest zdrowie.

Najważniejszym zadaniem Szkoły Promującej Zdrowie jest budowanie świadomości dbania o własne zdrowie i współodpowiedzialności za zdrowie najbliższych. W pierwszej kolejności chcieliśmy zwrócić uwagę na potrzebę prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Stąd zostały przeprowadzone takie akcje jak „Fit bufet”  podczas dyskoteki szkolnej z mnóstwem owocowo – warzywnych przekąsek, który pokazał młodym ludziom, że dobra zabawa nie jest uzależniona od konieczności spożywania zbędnych kalorii zawartych w słonych i słodkich przekąskach. Natomiast debata „Woda kontra słodzone napoje gazowane” przygotowana przez uczniów metodą projektu, pozwoliła im samym poznać prawdę na temat tego, czym najlepiej gasić pragnienie, a których napojów należy unikać. Organizacja szeregu różnorodnych form aktywności fizycznej również przypadła do gustu naszym uczniom. Chęć udziału zawodach sportowych była od zawsze domeną naszej placówki, jednak pod wpływem realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie, postanowiliśmy zachęcić  całą społeczność szkolną do aktywności fizycznej. Bardzo trafionym pomysłem okazałą się być tu zumba, bez której uczniowie nie wyobrażają sobie długich przerw. Najważniejsze jest w tym to, że dzięki niej otworzyli się wszyscy na zdrowe, zabawne pląsy przy muzyce, nawet ci, którzy z powodu swoich kompleksów wcześniej zostawali w ukryciu.

W kolejnym roku szkolnym postanowiliśmy podejść do tematyki zdrowia w sposób kompleksowy skupiając się nie tyko na jego fizycznym aspekcie, ale i również dotykając sfery psychicznej. Stąd też realizacja działań prozdrowotnych skupiała się wokół właściwych relacji rówieśniczych, a nawet i szerzej międzyludzkich. „Dzień Emotka”, „Dzień Życzliwości i Pozdrowień”, czy też „Wieczorek ze skeczem” pokazały naszym uczniom, że warto kierować się w życiu życzliwością, uprzejmością, szacunkiem do drugiego człowieka, bo otwiera to wiele życiowych drzwi.

Otrzymanie certyfikatu jest dla nas nie tylko szczególnym wyróżnieniem, ale również kolejnym wyzwaniem do dalszej pracy na rzecz kształtowania właściwych postaw wobec zdrowego stylu życia. Na tym etapie nie kończą się nasze działania dotyczące promocji zdrowia. Dalej będziemy tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wychowanków i pracowników.