Przedszkole i Klub Malucha w Lubszy to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców od dawna

0

Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy w piątek (20.12) oficjalnie otwarto nowy budynek przedszkola. Pojawił się w nim również Klub Dziecięcy, w którym opiekę znajdą dzieci w wieku od pierwszego do trzeciego roku życia. Maluchy wspólnie z rodzicami wybrali się spod urzędu gminy do nowego przedszkola, gdzie została przecięta wstęga przed nowym obiektem.


Uzyskaliśmy dofinansowanie z rządowego programu „Maluch+” w kwocie ponad pół miliona złotych, reszta to środki z budżetu gminy. Dzięki temu możemy przyjąć 50 dzieci w przedszkolu i 27 w Klubie Dziecięcym, z tym że w klubie moglibyśmy tę liczbę zwiększyć o trzy miejsca. Myślę, że jest to oczekiwana od dawna inwestycja. Budynek starego przedszkola pochodzi sprzed wojny, remonty w nim nie miałyby sensu, bo nigdy nie zostałby dostosowany do obowiązujących przepisów, a koszty byłyby ogromne. Od czasu, gdy zostałem wójtem, chciałem wybudować całkowicie nowy obiekt i nie inwestować w starego „rupiecia”, gdzie wykonywaliśmy jedynie niezbędne roboty. Jestem przekonany, że ten nowy budynek odpowiada standardom XXI wieku. Myślę, że mieszkańcy gminy i Lubszy będą zadowoleni przez wiele lat z tej inwestycji – powiedział Bogusław Gąsiorowski, wójt gminy Lubsza.

Na stanowisku dyrektora tej placówki jestem dopiero od 2 września tego roku. To, co zobaczyłam w starym przedszkolu, jest nieporównywalne z tym, co znajduje się w nowym budynku. Nowe przedszkole jest przestronne, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, nie mówiąc o kuchni, której mogliby nam pozazdrościć wszyscy w okolicy. Wszystkim życzyłabym takich warunków. Ponadto znajduje się u nas również Klub Dziecięcy, zwany też żłobkiem, w którym znajdą się dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia. Uważam, że jest ważne dla mieszkańców Lubszy. Przejście ze żłobka do przedszkola będzie znacznie łatwiejsze, bo wszystko jest w jednym budynku – opowiedziała Aurelia Heidel, dyrektor placówki w Lubszy.

Jest to nowy budynek, wybudowany przez Urząd Gminy z różnych dofinansowań. Od niedawna pracuje w nim nowa pani dyrektor, która wkłada dużo serca w to wszystko, bardzo angażuje się w pracę i dużo czasu poświęca dzieciom. Widać, że robi to z zamiłowania. Moja córka ma dwa i pół roku, uczęszcza do Klubu Malucha. Jest bardzo zadowolona, widać u niej również postępy w edukacji, codziennie do domu przynosi coś nowego. Myślę, że jak skończy uczęszczać do klubu, to wybór będzie jeden – zostanie w przedszkolu w Lubszy – dodaje Tomasz Kowalski, mieszkaniec Czepielowic.

Dofinansowanie dla inwestycji z programu rządowego „Maluch+” w gminie Lubsza wyniosło aż 540 000 zł (73% całej inwestycji). Wartość zadania wyniesie 740 tys. złotych. Budowa budynku wyniosła natomiast 3 458 874,97 zł. W budynku po dwie sale zostały zadysponowane dla Klubu Malucha i przedszkola. Jedna sala stanowi zaplecze dla pracowników administracyjnych. Ponadto w budynku znajduje się stołówka, kuchnia, magazyny i sala do ćwiczeń. Wyposażenie kuchni kosztowało 100 tys zł, ale piec indukcyjny został zakupiony już dwa lata temu do starego budynku przedszkola. Na wyposażeniu znalazły się również nowe zabawki, leżaki, krzesła i pomoce dydaktyczne.