Gmina Lubsza: Priorytetem Wójta Gąsiorowskiego jest obwodnica Lubszy w DK 39

0

Mieszkańcy Lubszy, w piątek (07.02) rozpoczęli zapowiadaną blokadę drogi krajowej nr 39. W ten sposób protestują przeciwko planom budowy obwodnicy Brzegu. Droga zakończy się tuż przed Lubszą, a więc miejscowość nie będzie miała obwodnicy i cały ruch odbywać się będzie przez samo serce gminy. Protestujących wspiera Wójt Bogusław Gąsiorowski, który w dniu protestu szukał wsparcia u parlamentarzystów.


Co warto zauważyć, w piątek 7. lutego 2020r., kiedy mieszkańcy Lubszy protestowali i blokowali drogę, w Brzegu odbyło się uroczyste otwarcie Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, która przeszła remont. Inwestycja kosztowała około 16 mln zł. W uroczystości brał udział Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta. Nie zabrakło też parlamentarzystów: Pawła Kukiza i Violetty Porowskiej. Obecni byli także m.in. Dariusz Byczkowski (dyrektor Muzeum Piastów Śl.), a także samorządowcy: starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, burmistrzowie: Jerzy Wrębiak, Marek Antoniewicz, Artur Kotara oraz Wójt Bogusław Gąsiorowski, a także przedstawiciele służb mundurowych: więziennictwa, straży pożarnej i straży miejskiej. Po poświęceniu przez proboszcza Ks. Romana Siewiery z Rzymskokatolickiej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu wzięto udział w zwiedzaniu nowego obiektu.

Jak wspomniano wyżej, w czasie otwarcia komendy miała miejsce blokada drogi krajowej nr 39 w miejscowości Lubsza. To efekt planów budowy obwodnicy Brzegu, która nie jest korzystna dla mieszkańców Gminy Lubsza. W planie zabrakło bowiem obwodnicy Lubszy. 

Korzystając z okazji, Wójt Bogusław Gąsiorowski w trakcie otwarcie komendy, szukał wsparcia u obecnych parlamentarzystów. Prowadził rozmowy z Violettą Porowską. 

Zaprosiłem panią poseł Violettę Porowską do Urzędu Gminy w Lubszy. Chciałbym, że wsparła naszą społeczność odnośnie budowy obwodnicy w Lubszy. Cieszę się, że pani poseł zadeklarowała przyjazd do naszego Urzędu. Obiecała, że złoży nam wizytę w przeciągu miesiąca. Liczymy na jej wsparcie i interwencję w sprawie drogi, m.in. w trakcie rozmów z p.o. Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad Tomaszem Żuchowskim. Jestem gotowy zrobić wszystko, by zmienić plan budowy obwodnicy Brzegu tak, by inwestycja zrealizowana została również z korzyścią dla mieszkańców Gminy Lubsza. – zapewniał wójt Bogusław Gąsiorowski. 

Wiem, że pani poseł Violetta Porowska to posłanka bliska ludziom i społeczności wiejskiej, która chętnie spotyka się z mieszkańcami Opolszczyzny w celu wspólnego rozwiązywania ich problemów. Pani Violetta Porowska startowała do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z list Prawa i Sprawiedliwości z pozycji nr 1. Liczymy, że i nam pomoże. – dodał Wójt Gminy Lubsza.

Obawy mieszkańców Gminy Lubsza oczywiście są dla mnie w pełni zrozumiałe. Chciałabym zapewnić, że o planach budowy nowej drogi i możliwości wprowadzenia korzystanych dla Lubszy zmian w tych planach, będę podejmować rozmowy także z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. – powiedziała Violetta Porowska.