Wyjątkowy Dzień Kobiet w Dobrzyniu [zdjęcia]

0

Każdy miesiąc ma swój wyjątkowy dzień. Nie inaczej jest w przypadku marca, który bezdyskusyjnie należy do płci pięknej. Już 2 marca imieniny obchodzą Heleny, potem Łucja, Beata, Bożena (13 marca), Lidia i Aniela. Obchodzony uroczyście 8 marca Dzień Kobiet ma charakter międzynarodowy.


W sobotnie popołudnie 7 marca w świetlicy wiejskiej w Dobrzyniu gm. Lubsza, odbył się wyjątkowy Dzień Kobiet. Po raz pierwszy na tego typu wydarzeniu pojawiły się panie z okolicznych miejscowości i jak mówi organizatorka spotkania – sołtys wsi Dobrzyń Agata Bednarz, zaprosiliśmy panie z całej parafii Szydłowice. W ten miły dzień przyjechały panie z Błot, Leśnej Wody, Szydłowic i Myśliborzyc.

 

Tradycyjnym sposobem na wywołanie uśmiechu na twarzach pań, to oczywiście wręczenie kolorowych kwiatów. Postarali się o to mężczyźni z zespołu wokalnego „Leśne Echo” działającego przy Brzeskim Centrum Kultury. Panowie jak tylko mogli starali się „uchylić nieba” płci pięknej, obdarowując kwiatami wszystkie panie w tym także wokalistki „swojego zespołu”. Były więc kwiaty (niestety przygotowane przez kobiety) oraz życzenia od mężczyzn i organizatorów a, że w Dobrzyniu rządzą kobiety, to tradycji nie mogło się stać inaczej jak przez żołądek do serca!

Kobiety mają głowę do kulinarnych eksperymentów, więc na stołach pojawiły się słodkie specjały miejscowych gospodyń, bowiem panie same zadbały o swoje podniebienia.

 

Wszystkim bez wyjątku paniom sobotnie popołudnie w Dobrzyniu na długo pozostanie w pamięci, bowiem całe spotkanie umilał swoimi piosenkami zespół pieśni i folkloru ludowego „Leśne Echo” z Brzegu. Długi, bo prawie trzygodzinny spektakl muzyczny w wykonaniu członków zespołu, przerywany był gromkimi brawami zgromadzonej damskiej publiczności. Przy wspaniałych przebojach, piosenkach o miłości, dynamicznych utworach ludowych i fantastycznej muzyce, panie bawiły się wyśmienicie.

„Leśne Echo” począwszy od ubiegłego roku, gdzie wystąpiło z niemal 50 koncertami na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, zyskuje coraz większą popularność, prezentując różnorodne formy muzyczne począwszy od piosenek ludowych, folkowych, biesiadnych, góralskich, nie kończąc na kolędach.  Zespół mając swój styl zapraszany jest na coraz to większe imprezy muzyczne nie tylko w Polsce. W mają br. wystąpi na dwóch koncertach w Republice Czeskiej. Wokalistki zespołu dbają o bogactwo strojów, czym zachwycają publiczność, wzbudzając nieukrywaną zazdrość konkurujących zespołów.

 

Warto wyjść naprzeciw plotkom i złamać powszechny stereotyp. Dzień Kobiet to żadne komunistyczne święto, jak niektórzy twierdzą. Paniom należy się taka wyjątkowa chwila i basta! Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie. 

Tekst: Eugeniusz Szewczuk

Zdjęcia;Mirosław Kołodziejczyk