Kolejna konferencja ws. budowy obwodnicy wraz z przeprawą mostową. Dla Lubszy pojawiło się światełko w tunelu

0
fot. GDDKiA

We wtorek (27. października), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, projektanci obwodnicy Brzegu oraz lokalni samorządowcy, wzięli udział we wspólnej wideokonferencji, podczas której rozmawiano m.in. o wariantach przebiegu nowej drogi. W spotkaniu uczestniczył również wójt Bogusław Gąsiorowski, który zabiega o wydłużenie obwodnicy i uwzględnienie Lubszy w inwestycji drogowej.


Przypomnijmy, że miejscowość została pominięta przy planie budowy nowej drogi. Początkowe założenia dotyczyły odciążenia drogi krajowej 39, która przebiega przez Lubszę i Brzeg. Ostatecznie inwestor (GDDKiA) rozpisał przetarg na opracowanie dokumentacji tylko dla obwodnicy Brzegu. Mieszkańcy i przedstawiciele gminy rozpoczęli cykl protestów, łącznie z blokowaniem DK 39.

Wójt Lubszy w rozmowie z nasza redakcją przyznaje, że po ostatniej wideokonferencji pojawiło się przysłowiowe światełko w tunelu, czyli pierwsze korzystne dla gminy propozycje.

– Nasze zdecydowane stanowisko przynosi pierwsze efekty. Został zmodyfikowany projekt Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego w zakresie skrzyżowania nowej drogi pod miejscowością Lubsza z drogą krajową 39. Zmiana uwzględnia zjazd na przyszłą obwodnicę miejscowości Lubsza – mówi Bogusław Gąsiorowski.

Wójt Lubszy dodaje, że cały czas stara się o osobiste spotkanie z dyrekcją GDDKiA, ale w czasie epidemii jest ono utrudnione.

– Niestety, ze względu na rozwój pandemii koronawirusa na terenie kraju, póki co nie otrzymałem terminu spotkania z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, panem Tomaszem Żuchowskim. Zależy mi, żeby do tego spotkania doszło. Chciałbym przedstawić na nim nasze postulaty dotyczące budowy obwodnicy miejscowości Lubsza – podsumowuje wójt Gąsiorowski.

Dodajmy, że władze gminy podpisały w ostatnim czasie deklarację w sprawie montażu sygnalizacji świetlnej przy przejściu dla pieszych w centrum Lubszy, przez które przebiega DK 39. Gmina zobowiązała się do ponoszenia opłat za sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla spółki Tauron.