Rekoncyliacja obrazu Matki Boskiej w Lubszy

0
Reklama
Reklama
Reklama

W niedzielę 22 sierpnia 2021r. w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Lubszy zebrali się pielgrzymi 15 parafii z całej Polski, bowiem trwa XXXI Pielgrzymka Ruchu Dla Lepszego Świata pn. „Zgromadziliśmy się na świętej wieczerzy”. Podczas uroczystej Eucharystii Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski dokonał Rekoncyliacji Ubiorów Wizerunku Matki Bożej z Czerwonogrodu (1604 r.).

Rekoncyliacja to obrzęd liturgiczny przywracający charakter sakralny zdewastowanym bądź sprofanowanym miejscom, takim jak kościoły, cmentarze, obrazom, ikonom, itd. W przypadku Lubszy było to poświęcenie ubiorów wizerunku Matki Boskiej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Obraz Matki Boskiej z Czerwonogrodu powstał w 1604 roku w Czerwonogrodzie na Podolu. Przez 4 wieki do Matki Boskiej w złotej koronie i srebrnej sukni ze złotymi gwiazdami modlili się wierni niosący różne intencje. W 1945 roku Czerwonogród zaatakowany został przez bojówki nacjonalistyczne, wielu mieszkańców miasta zostało zamordowanych. Polacy, którzy opuszczali miejscowość ukryli obraz w kaplicy cmentarnej. Wiadome było bowiem, że wojsko radzieckie chce go zabrać. O fakcie ukrycia ikony napisała w swoim pamiętniku s. Władysława Sobierajska. Z Czerwonogrodu obraz trafił do Nyrkowa, później do Zaleszczyk, a w 2007 roku do Lubszy, gdzie osiedliło się wielu Kresowiaków. Dodajmy, że deska obrazu uległa znacznemu zniszczeniu, pozostały jedynie sukienki i korony, które po odnowieniu zostały nałożone na kopię ikony Matki Bożej Czerwonogrodzkiej.

Na uroczystość, która odbyła się w niedzielę (22.08.2021) w Lubszy, ze sztandarem kresowym, przybyła m.in. delegacja Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu. Wśród uczestników uroczystości był także Wikariusz Generalny Zakonu Templariuszy, Wielki Przeor Polski, Krzysztof Kurzeja.

Proboszcz parafii w Lubszy ksiądz dr Józef Meler podziękował lokalnym sponsorom oraz wykonawcom zabudowy, m. in. rodzinie Sitak oraz panu Segelewiczowi. Proboszcz parafii ks. dr Józef Meler podziękował Wójtowi Gminy Lubsza Bogusławowi Gąsiorowskiemu oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Lubszy, przedszkola w Lubszy, zespołowi „Leśne Echo” z Brzeskiego Centrum Kultury, działaczom społecznym, ludziom dobrej woli, za udział i pomoc w organizacji tak ważnej uroczystości dla Chrześcijan z gminy Lubsza oraz z Polski. Uroczystą przemowę wygłosiła także Maria Jarecka, była Wójt Gminy Lubsza i działaczka Rady Parafialnej. Historię obrazu opowiedziała z kolei mieszkanka Lubszy Joanna Lewicka. Pielgrzymi z Polski oraz z gminy Lubsza uroczyście dziękowali Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu za celebrację mszy świętej.

tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama