Dożynki parafialne w Mąkoszycach [fotorelacja]

0

W niedzielę (29. sierpnia), mieszkańcy Mąkoszyc, Tarnowca, Borucic, Nowego Światu, Rogalic, Raciszowa i Smolarnika, licznie uczestniczy we Mszy Świętej, która była okazją do dziękczynienia za tegoroczne plony. Dożynki parafialne odbyły się w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mąkoszycach.


Starostami tegorocznych dożynek byli Renata Szrom i Rafał Piotrowski. Sołectwa Mąkoszyce, Tarnowiec i Borucice przygotowały wieńce oraz korony dożynkowe, natomiast sołectwo Nowy Świat zaprezentowało kosz z plonami.

  • „Dożynki są świętem plonów i okazją do podziękowania za całoroczną pracę. Nasza korona dożynkowa ma formę kłosa i składa się z czterech gatunków zbóż i owsa. Udekorowana została owocami i kwiatami naturalnymi” – mówił Antoni Haber, sołtys Tarnowca.
  • „W naszej koronie znajduje się pszenica, owiec, jęczmień, pszenżyto i len oczywiście, który sama zasiałam. Pięć osób budowało naszą koronę dożynkową. Zajęło nam to około miesiąca” – wyjaśniała pani Joanna, mieszkanka Mąkoszyc.
  • „Nasiona, kwiaty, owoce. To wszystko zawiera nasz wieniec dożynkowy” – dodaje Zofia Sawka, sołtys Borucic.
  • „Jesteśmy tutaj, aby podziękować panu Bogu za całokształt naszej pracy. Cieszymy się, że sami możemy wyhodować i później zebrać te wszystkie plony” – podsumowuje Dariusz Bandrowski, rolnik z Nowego Światu.

    Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia – fot. Łukasz Józwenko