„Pisk Białego Orła” na 100-lecie niepodległości Polski w Jankowicach Wielkich

0
fot. Piotr Pich

Na ten dzień Jankowice czekały długo, bo aż 100 lat od czasu odzyskania niepodległości. 11 listopada 2018 roku w czasie porannej mszy świętej została poświęcona tablica.


Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Jan Golonka, Przewodnicząca rady Gminy Olszanka Wanda Galant , Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Jankowice Wielkich „JANKO” Teresa Kawecka, Prezes RSP Jankowice Wielkie Jan Kawecki, Dyrektor PZSP w Jankowicach Wielkich Adam Grabowski oraz przybyli tłumnie Mieszkańcy Jankowic Wielkich. Cała ceremonia rozpoczęła się od kazania księdza proboszcza Czesława Koconia, który przypomniał trudną drogę Polski do niepodległości i dołożył swoją cegiełkę do wychowania wszystkich obecnych w duchu patriotyzmu. Całość została uwieńczona poświęceniem tablicy pamiątkowej:

1918- 2018
Wdzięczni za bezcenny dar wolnej Ojczyzny
w 100-lecie Odzyskania Niepodległości twórcom:
Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu J. Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi,
Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu.
Mieszkańcy Jankowic Wielkich
2018

Płyta w najbliższym czasie zostanie zamontowana na znajdującym się od wielu lat przed budynkiem miejscowej szkoły kamieniu. Po pierwszej części uroczystości wszyscy udali się do sali gimnastycznej szkoły, gdzie po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego i przemówieniu dyrektora Adama Grabowskiego zaprezentowany został tematyczny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy szóstej pt.: „PISK BIAŁEGO ORŁA”.

Później głos zabrali Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska i Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Jan Golonka. W swoich krótkich wystąpieniach kontynuowali lekcję patriotyzmu. Wszystkim, którzy w najmniejszym stopniu przyczynili się do tego, aby uroczystość odbyła się w takiej formie, należą się serdeczne podziękowania: Wójt Gminy Olszanka Anecie Rabczewskiej, Radzie Sołeckiej Jankowic Wielkich, Wicestaroście Powiatu Brzeskiego Janowi Golonce, Stowarzyszeniu Rozwoju Jankowic Wielkich „JANKO”, zaangażowanym Mieszkańcom, Dyrektorowi PZSP w Jankowicach Wielkich Adamowi Grabowskiemu, księdzu proboszczowi Czesławowi Koconiowi.

Należy również podkreślić także zasługi uczniów klasy szóstej, którzy w swoim występem sprawili, że niejednemu z widzów zakręciła się łezka w oku. Pokazali, że możemy być dumni z młodego pokolenia, a to za sprawą rodziców i wszystkich kształtujących tych przyszłych patriotów.
Ponad 400 lat temu Kanclerz Jan Zamojski powiedział  „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”

tekst: Teresa Krasa
foto: Piotr Pich