Jeśli jest chleb, to jest wszystko. Dożynki parafialne w Pogorzeli

0

W ostatnią sobotę  sierpnia mieszkańcy wsi Pogorzeli  urządzili tradycyjnym zwyczajem dożynki parafialne.  Starostowie dożynek Sabina Lum i Ryszard Zalewski, zaproszeni goście  i mieszkańcy Pogorzeli wyruszyli z wieńcem dożynkowym do kościoła pod wezwaniem  Najświętszego Serca Jezusowego w Pogorzeli . Tegoroczny wieniec wykonano z samych kłosów zbóż pszenicy, owsa, jęczmienia, pszenżyta i lnu. Najważniejsze elementy wieńca to Korona, Serce, Hostia, Kielich i Krzyż.


Wiecznie tak samo jeszcze jak za czasów Piasta

Po łokcie umączone ręce dzierżąc w dzieży

Zakwasem zaczyniony chleb ugniata świeży

Przejęta swym odwiecznym obrządkiem niewiasta..                                                                           „ Chleb” Leopold Staff

Korona wypełniona w środku wieńca Najświętszą Hostią zanurzona w Kielichu-jest symbolem prawdziwego ciała Pana Jezusa, Serce-symbolem miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga, Krzyż – oznaką  cierpienia i symbolem katolickiej wiary, której podporządkowane jest nasze życie .Jarzębina wpleciona w wieniec ma dodawać nie tylko uroku, ale ma sprawić, by zboża na przyszły rok urodziło się dostatnio . Biało-czerwona wstęga nawiązuje do kultywowanych w Polsce tradycji dożynkowych. Uczestnictwem we Mszy Św. Dziękczynnej sprawowanej przez Proboszcza Parafii, ks. Aleksandra Michała Drożdża, Rolnicy z Pogorzeli i Olszanki rozpoczęli świętowanie . Ks. Aleksander Michał Drożdż podziękował wszystkim  Rolnikom i ich Rodzinom za ich codzienny trud, za ich wysiłek , za ciężką pracę w pocie czoła po to -abyśmy wszyscy mieli chleb, aby nigdy Go nam nie zabrakło, bo „Jeśli jest chleb to jest wszystko.” Chleb jest symbolem dobroci i tacy Wszyscy powinniśmy być dobrzy jak ten chleb, bez którego nie można się obejść. W dniu dziękczynienia za plony nie mogło zabraknąć chleba, którym byli częstowani wszyscy uczestnicy uroczystości.

Po  zakończeniu  mszy dziękczynnej  wszyscy udali się w korowodzie do Świetlicy Wiejskiej w Pogorzeli,  aby wspólnie ucztować i bawić się jak to dawniej bywało .

Bożena Adamowicz