Strażacy z gminy Olszanka po raz dziewiąty uczestniczyli w manewrach

0
fot. Ewelina Iwanek-Kaczanowska

Wspólne ćwiczenia wszystkich jednostek OSP z gminy Olszanka stały się już tradycją. Każdego roku strażacy ochotnicy doskonalą swoje umiejętności pod okiem Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. To także okazja, aby doposażyć jednostki biorące udział w manewrach w specjalistyczny sprzęt.


– W tym roku strażacy brali udział w dwóch akcjach ratowniczo-gaśniczych. Pierwszy epizod manewrów dotyczył pożaru budynku gospodarczego z osobami poszkodowanymi, czyli typowe działania gaśnicze, przeszukanie obiektu pod kątem obecności osób poszkodowanych, ewakuacja i udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Drugi epizod związany był z wypadkiem drogowym, w którym jednocześnie doszło do zderzenia dwóch pojazdów i potrącenia rowerzysty – mówi st. kapt. Jacek Nowakowski, oficer prasowy PSP w Brzegu.

Na szczęście wszystkie zdarzenia były symulowane, ale takie ćwiczenia pozwalają na sprawne działania w warunkach bojowych. Dodatkowo strażacy z OSP Jankowice Wielkie, OSP Olszanka, OSP Czeska Wieś, OSP Przylesie oraz OSP Michałów, uczą się ze sobą współpracować i koordynować prowadzone akcje.

– Manewry strażaków z naszej gminy przeprowadzane są od 9 lat i każdego roku w innej miejscowości. Dwa lata temu odbyły się w Michałowie, rok temu w Czeskiej Wsi, a teraz w Jankowicach Wielkich. Działaniom druhów przyglądała się delegacja z zaprzyjaźnionej Gminy Altenrirchen składająca się z 13 strażaków tamtejszej jednostki OSP oraz 8 przedstawicieli Gminy Związkowej. Nasi strażacy mają możliwość nie tylko pokazać swoje umiejętności, ale także doskonalić je. Dodatkowo jest to także okazja, aby doposażyć jednostki, bo każda uczestnicząca w manewrach otrzymuje od gminy niezbędny sprzęt specjalistyczny – mówi Aneta Rabczewska, wójt Olszanki.

W tym roku ochotnicy otrzymali m.in.: kombinezon ochronny przed szerszeniami, armaturę wodną, bosaki, rękawice techniczne, narzędzia ratownicze, czy akcesoria do radiotelefonu.
Warto zaznaczyć, że gmina Olszanka jest jedyną gminą w powiecie brzeskim, w której manewry odbywają się cyklicznie. W działaniach udział biorą: OSP Michałów, OSP Jankowice Wielkie, OSP Czeska Wieś, OSP Przylesie i OSP Olszanka.