IX Światowy dzień Tabliczki Mnożenia w PSP Olszanka

0

„W matematyce nie ma drogi specjalnie dla królów” mawiał Euklides. Początkiem tej drogi jest poznanie „alfabetu matematyki”, czyli tabliczki mnożenia. Wiedzieli o tym starożytni, wiedzą również dzieci uczące się w szkole podstawowej w Olszance. Dlatego już po raz czwarty z rzędu przystąpili do bezpłatnej akcji edukacyjnej pod hasłem: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”.


Akcja odbywa się w każdy pierwszy piątek października. W tym roku był to 4 dzień miesiąca. Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki w niecodzienny sposób. Ochotnicy z klas piątej, szóstej i siódmej wcielali się w rolę egzaminatorów i podczas przerw lekcyjnych przepytywali swoich rówieśników ze znajomości tabliczki mnożenia. Uczeń, który prawidłowo odpowiedział na pięć wylosowanych pytań, otrzymywał w nagrodę odznakę Mistrza Tabliczki Mnożenia. Ponadto w klasach zorganizowano zawody w celu wyłonienia Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia.

Jednak najciekawszym dla uczniów punktem programu obchodów ŚDTM był udział w tzw. patrolu egzaminacyjnym, którego zadaniem było przepytywanie mieszkańców Olszanki i Pogorzeli. Parol tworzyli uczniowie klasy 5a i 5b pod opieką nauczycielki matematyki, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem akcji. Uczniowie bardzo poważnie wykonywali swoje zadanie. Informowali mieszkańców o celu akcji, a następnie wnikliwie analizowali odpowiedzi dorosłych.

Przepytywani z uśmiechem na twarzy, ale i z lekkim strachem poddawali się egzaminowi. Patrol Egzaminacyjny przyznał tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia pani wójt Gminy Olszanka Anecie Rabczewskiej, pani Sekretarz Ewie Rosińskiej, pracownikom Urzędu Gminy Olszanka, którzy chętnie przerywali swoje obowiązki, aby poddać się egzaminowi młodych ludzi. Bardzo miło przyjęła uczniów pani pracująca w urzędzie pocztowym, pracownicy sekretariatu szkoły w Olszance oraz pani wicedyrektor Violetta Świder. Dzieci na długo zapamiętają tę niecodzienną lekcję matematyki.

Organizatorem głównym akcji ŚDTM jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Od 20 lat bawią się matematyką, a wraz z nimi rodzice, nauczyciele i przede wszystkim… dzieci! Pierwsze Karty Grabowskiego – „Tabliczka mnożenia” – wydali w 1996 roku. Szybko znalazły swoje zastosowanie w szkołach – na lekcjach matematyki – oraz w domach – jako sposób na zabawę i przyjemną edukację. W tym roku po raz pierwszy Karty Grabowskiego zagościły w murach szkoły w Olszance i od razu wywołały głębokie zainteresowanie uczniów. Dzieci, grając w karty, tak naprawdę nie zauważały kiedy nauka stała się zabawą. Sprzyjał temu szeroki wachlarz gier i zabaw autorstwa Andrzeja Grabowskiego – od pasjansów, gier jednoosobowych, aż po gry zespołowe – na czas i z nutką rywalizacji.

Tekst i foto Wioletta Perkowska

Źródła:

Karty Grabowskiego

O akcji ŚDTM