Uczniowie PSP w Olszance po raz kolejny biją rekord w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej

0

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. To właśnie z tej okazji Fundacja WOŚP co roku w tym czasie organizuje niezwykłą akcję – wspólne bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.


Również Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszance podjęła to wyzwanie, które już od wielu lat na stałe wpisało się w tradycję naszej szkoły. Od południa nasi uczniowie dołączyli do bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przez 30 minut doskonalili swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. W tym roku ćwiczenia na fantomach podjęły 102 osoby. Przez 30 minut uczniowie klas I-VIII pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców: p. Violetty Świder, p. Beaty Lemiszki, p. Wioletty Perkowskiej i p. Anny Michalak, na zmianę nieprzerwanie prowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową na 3 fantomach. Przed przystąpieniem do czynności za pomocą krótkiej prezentacji przypomniano wszystkim podstawowe informacje na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Przystąpiono do zadania mając na uwadze fakt, że posiadanie umiejętności niesienia pierwszej pomocy jest „na wagę życia”. Właśnie dzięki takim akcjom już najmłodsze dzieci obok praktycznych umiejętności i wiedzy nabywają również świadomość, że każdy z nas może uratować życie drugiemu człowiekowi. Z pierwszą pomocą należy zapoznawać dzieci od najmłodszych lat. W naszej szkole staramy się to robić systematycznie, przeprowadzając liczne szkolenia w ramach zajęć dydaktycznych
i wychowawczych, a także korzystając z zajęć prowadzonych np. przez strażaków z OSP w Olszance.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie zwróciło uwagę wszystkim, jak ważna jest umiejętność udzielania pomocy, a co za tym idzie – ratowanie życia drugiego człowieka. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i chęci brania udziału w takich wydarzeniach mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do rekordowego wyniku w bieżącym roku. To wspaniałe, że jednego dnia tyle osób, w tej samej chwili pokazało, że umie udzielać pierwszej pomocy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.

Tekst i foto Joanna Sowierszenko