Bożonarodzeniowy nastrój w Gierszowicach

0

Mieszkańcy Gierszowic w gminie Olszanka spotkali się dzisiejsze popołudnie (15.XII.) na tradycyjnej wieczerzy wigilijnej. Od godziny 15:00 można było spotkać się z sąsiadami, przyjaciółmi, społecznością wiejską, spróbować specjałów gierszowickich gospodyń, ale przede wszystkim – miło spędzić czas, śpiewając piękne polskie kolędy.


O atmosferę i organizację uroczystości zadbał sołtys Gierszowic Zbigniew Adasik przy wsparciu mieszkanek Gierszowic, Rady Sołeckiej oraz stowarzyszeniu „Teraz Gierszowice”.

Tradycyjna uroczystość zgromadziła niemałą część wspólnoty wiejskiej. Cztery pokolenia mieszkańców z niecierpliwością oczekiwało przy suto zastawionych stołach na rozpoczęcie wspólnego biesiadowania.

Zanim to jednak nastąpiło, dzień wcześniej w sobotnie południe pocie czoła przygotowywano pyszności, które znalazły się na wigilijnym stole. Trzeba było włożyć wiele pracy, by udekorować świetlicę, a przede wszystkim sporządzić smaczne potrawy wigilijne zgodne ze zwyczajami i tradycją kresową. W sobotnie południe w kuchni uwijały się miejscowe gospodynie lepiąc pierogi, uszka i inne specjały, między innymi tradycyjną kutię. „Sobotni kucharze” – Pani Ewa Nowak i sołtys Zbigniew doglądają ognia, doprawiają przygotowywany barszcz. Przy lepieniu pierogów, sporządzaniu sałatek i śledzi, uwijały się Panie: Irena Adasik, Maria Kulińska, Krystyna Wolanin, Maria Zubicka, Jolanta Bruś, Alicja Mazurek, Marta Pawluk, Monika Zubicka i Czesława Petruk. Lepimy pierogi z trzema nadzieniami, z serem, kaszą oraz z kapustą i grzybami – dodaje pani Maria. Na pewno będą wszystkim smakowały, a jeżeli ktoś nie lubi np. z kapustą to inne na pewno każdemu posmakują.

Najważniejsze, że dużo ludzi się zaangażowało w pracę i jesteśmy zadowoleni – opowiada sołtys. Nie robimy to tylko dla siebie, lecz dla całej społeczności gierszowickiej, dlatego na niedzielną uroczystość powinno przyjść jak najwięcej naszych mieszkańców, wszystkich od najmłodszych po najstarsze pokolenie, tych urodzonych jeszcze na Kresach. Nawet nasz ksiądz wikary Jan stanął na wysokości zadania, zachęcając wiernych do jak najliczniejszego stawienia się w naszej świetlicy wiejskiej.

Po powitaniu przez Zbigniewa Adasika przybyłych gości i mieszkańców wsi Gierszowice,

przyszedł czas na pierwsze życzenia i podziękowania. Swoją obecnością gierszowicką uroczystość zaszczycili: Przewodnicząca Rady Gminy Olszanka Pani Wanda Galant oraz Sekretarz Urzędu Gminy Pani Ewa Rosińska.

Po zaproszeniu do wspólnej wieczerzy, zgromadzeni podzielili się tradycyjnym opłatkiem i w uprzejmych gestach przekazywali sobie najlepsze życzenia. Potem rozpoczęło się wspólne kolędowanie.

Więcej nt. uroczystości w Gierszowicach w czwartkowym wydaniu „Panoramy Powiatu” w dniu 19.XII.2019r.

tekst zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk