Niezapomniana wizyta św. Mikołaja w PZSP w Olszance.

0

„Dawno, dawno temu w bogatym domu żył pewien chłopiec imieniem Mikołaj. Rodzice uczyli go, że Pan Jezus bardzo kocha ludzi i często modlili się razem z nim. Po śmierci rodziców Mikołaj został sam. Było mu smutno, chociaż był bardzo bogaty. Pewnego dnia usłyszał, że mieszkający nieopodal sąsiedzi są w strasznej biedzie. Postanowił im pomóc. Z domowego skarbca wyjął więc złoto i w nocy ukradkiem wybrał się do sąsiada. Przez okno wrzucił zawinięty w chustkę skarb i niezauważony przez nikogo wrócił do siebie. Wielka była radość gdy ojciec obdarowanej rodziny mógł wyprawić wesele najstarszej córce.


Mikołaj ponawiał swoje wyprawy do domu sąsiadów, w którym coraz goręcej dziękowano Bogu za tajemniczego darczyńcę. Pewnej nocy Mikołaja rozpoznano. Prosił jednak żeby nie rozgłaszano jego tajemnicy. Po kilku latach Mikołaj został biskupem Miry. Nowy biskup bardzo pomagał ludziom: rozdawał pieniądze, jedzenie, opiekował się chorymi, dużo modlił się, a ludzie często otrzymywali cudowną pomoc za jego przyczyną. Mikołaj zmarł 6 grudnia i w tym dniu jest on wspominany”. Święty Mikołaj ze względu na przypisywane mu legendą uczynki, został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty a niegrzecznym na ostrzeżenie – rózgę. Na ten niezwykły i magiczny dzień z nieskrywaną niecierpliwością czeka każde dziecko i te malutkie i to duże też, a nawet dorośli, bo któż z nas nie lubi być obdarowywany? Szóstego grudnia, już od samego rana uczniowie z PZSP w Olszance nadsłuchiwały dźwięków dzwoneczków. Ku radości najmłodszych, pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych, dzięki pomocy Samorządu Uczniowskiego, Mikołaj przybył do szkoły w Olszance. Na jego wizytę dzieci starannie się przygotowywały. Święty był zachwycony przyjęciem, jakie przygotowały mu najmłodsi. Mikołaj (w tej roli Oliwier Chyrzyński) wraz ze swoją mikołajkową świtą (Michalina Zalewska, Kamil Zalewski, Agata Kasprzycka, Małgosia Sytnik, Ela Śliwa, Julia Romanowska, Martyna Guglas, Oliwia Lum, Julia Rosińska, Martyna Kruczek, Zosia Kopij, Magdalena Wittke, Julia Wachowska) przygotował krótką i wesołą inscenizację, którą zaprezentował każdej klasie. Dzięki temu ta chwila jego przybycia była jeszcze bardziej magiczna. Najpierw zawitał do klas najmłodszych, sprawdził wraz ze swoimi pomocnikami, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły. Dopiero po wysłuchaniu opowieści najmłodszych, wierszyków i piosenek wręczył upragnione prezenty- paczki ze słodkościami. Pochwalił pracowitość i chęć do nauki. Pytał też, czy dzieci pisały listy do niego, na które co roku czeka. Nic się nie ukryło przed czujnym okiem Świętego. Następnie odwiedzał kolejno klasy starsze. Mikołaj nie zapomniał również o pracownikach administracji i obsługi, nauczycielach i dyrekcji. Wszystkim wręczył słodkości i złożył życzenia. Również sam Święty został obdarowany przez dzieci, otrzymał podziękowania oraz życzenia długiego zdrowia. W tym szczególnym dniu dla najmłodszych zorganizowano także Mikołajkowy Konkurs Recytatorski i Wokalny. Nasz gość był zachwycony talentami uczniów.

Wszyscy w tym dniu otrzymali nagrody i słodkości. Radości nie było końca. Na pożegnanie Mikołaj podziękował za tak wdzięczne przyjęcie, nieskrywany uśmiech i radość dzieci, a także zapowiedział, że na pewno wróci do naszej szkoły za rok i przywiezie cały worek prezentów dla grzecznych dzieci. A te, które już coś nabroiły, mają teraz szansę na poprawę. Przejęte i uradowane buźki zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. Miło otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych, dlatego pamiętajmy o wszystkich, którzy potrzebują pomocy.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko, wykorzystując tekst legendy o św. Mikołaju ze str. http://www.edukacja.edux.pl/p-11186-witaj-mikolaju-swiety-tradycje-i-zwyczaje.php

Foto: Pomocnicy św. Mikołaja – Julia Rosińska, Julia Wachowska, Agata Kasprzycka