„Całe życie jest szkołą…” – o zakończeniu roku szkolnego 2019/2020 w PZSP w Olszance

0

Rok szkolny 2019/2020 był niepowtarzalny,  wyjątkowy i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.  Dla uczniów, nauczycieli oraz  dyrekcji Publicznej  Szkoły Podstawowej w Olszance rozpoczął się uroczystymi obchodami 50-lecia istnienia placówki, spotkaniami z absolwentami i wspomnieniami pięćdziesięcioletniej historii.

Poznaliśmy ludzi, którzy zapisali się na kartach tej szkoły, którzy tworzyli historię naszej placówki. Było pięknie, uroczyście i nostalgicznie. Zastanawialiśmy się wtedy,  jakie będzie kolejne 50 lat? Co nam przyniesie? Przed jakimi wyzwaniami nas postawi? Jaka przyszłość nas czeka? Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

Miesiąc marzec zaskoczył nas wszystkich. Spotkaliśmy się z nową sytuacją,  w której nigdy wcześniej nie znalazła się polska szkoła. Światowa pandemia koronawirusa  spowodowała, że musieliśmy przejść na zupełnie inny  sposób nauczania, jakim było kształcenie na odległość.

Musieliśmy się zmierzyć z nauką obsługiwania nowych programów, aplikacji, platform edukacyjnych, innym sposobem komunikowania się między sobą,  planowaniem zajęć, a także izolacją, brakiem bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, nauczycielami, wychowawcą.

Nowy styl uczenia się, a także  nauka samodyscypliny i pracy nowymi narzędziami w domu – to również wyzwanie od życia, które należało podjąć. Od wszystkich: uczniów, nauczycieli, rodziców, dyrekcji – nauczanie zdalne wymagała wiele wytrwałości, cierpliwości i zaangażowania. 

Od 16 marca 2020 r., czyli od samego początku zawieszenie stacjonarnej nauki-  nasi uczniowie z PZSP w Olszance wraz ze swoimi rodzicami,  nauczycielami i dyrekcją szkoły włożyli bardzo dużo pracy,  energii i czasu  w edukację i sprostali niesamowicie trudnemu zadaniu, jakim była zdalna edukacja, do której nikt tak naprawdę nas nie przygotowywał.

Jako społeczność szkolna zdaliśmy bardzo ważny i trudny  egzamin z odpowiedzialności, pracowitości, sumienności, zrozumienia i wzajemnego wsparcia. Możemy być wszyscy z siebie dumni. W ostatnim dniu nauki możemy śmiało stwierdzić,  iż „całe życie jest szkołą” i wszyscy z naszej olszańskiej społeczności spisaliśmy się na medal.

Ostatni dzień w szkole…

            Piątek – 26 dzień czerwca  miał wyjątkowy charakter. Pomimo reżimu sanitarnego i tego, że ze względu na bezpieczeństwo, zrezygnowano, z ogromnym bólem, z uroczystej akademii, wyczuwało się podniosłą atmosferę i  wyjątkowość dnia.

Był to dla uczniów klasy ósmej  ostatni dzień w szkole podstawowej, a  także moment, gdy po trzech miesiącach rozłąki wszyscy znowu mogli się spotkać, zobaczyć,  porozmawiać ze sobą, a także pożegnać się, oczywiście przestrzegając wszelkich zaleceń GIS.

Zauważyliśmy wtedy, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nigdy  nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą tej przestrzeni do nawiązywania tej szczególnej relacji oraz budowania więzi, które właśnie  rodzą się w szkolnych murach. Monitor, telefon, zajęcia online, Teams nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, z kolegą, koleżanką, przyjacielem, nauczycielem czy  wychowawcą.

 Mijający rok szkolny był dla wszystkich bardzo trudny i jednocześnie inny – dla ósmoklasistów w szczególności. Według ogólnych  zaleceń, nie mogliśmy zorganizować zgodnie z tradycją naszej szkoły – uroczystej akademii, by pożegnać naszych absolwentów.

Jednak zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów, pracowników szkoły i rodziców jest najważniejsze, dlatego zrozumiano tę decyzję. Świadectwa, podziękowania, słowa uznania i gratulacje  od dyrekcji i innych nauczycieli, wręczała osobiście wychowawczyni klasy- pani Anna Machowska.

Każdemu uczniowi, których zna, jak nikt inny,  mogła w tym dniu  poświęcić troszeczkę więcej czasu, pogratulować ukończenia szkoły, pochwalić  trud i zaangażowanie w naukę, życzyć udanych wakacji, ale także do słów pożegnania dodać radę i przestrogę na przyszłość. Wszyscy doniosłość tej chwili uczcili strojem odświętnym. Tym kameralnym, a poniekąd  uroczystym wręczeniem świadectw ukończenia szkoły podstawowej, został zamknięty pierwszy rozdział  życia ósmoklasistów.

Ci najpilniejsi zastali wyróżnieni świadectwem z czerwonym paskiem, a to najważniejsze wyróżnienie otrzymała Julia Wachowska, która uzyskała tytuł Najlepszego Absolwenta  Szkoły. Na pamiątkę wspólnych lat Absolwenci  wraz ze swoimi rodzicami  przygotowali wruszające nagranie ze słowami podziękowania (umieszczone na szkolnej stronie internetowej) oraz  przepiękne tablo. Dziękujemy.

W tym dniu świadectwa pozostałym klasom wręczali wychowawcy, którzy również gratulowali swoim uczniom uzyskanej promocji i pięknego świadectwa, z łezką w oku rozpoznawali swoich uczniów, którzy w ciągu  trzech miesięcy zmienili się, wydorośleli,  dojrzeli.

I chociaż każdy miał maseczkę, to oczy ukazywały tę nieukrywaną radość ze spotkania. Dyrekcja szkoły słowa pożegnania, podziękowania i życzenia dla uczniów i ich rodziców skierowała poprzez list oficjalny,  umieszczony na szkolnej stronie internetowej.

Dzisiaj po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy, w tym ponad  trzymiesięcznej zdalnej edukacji gratulujemy wszystkim uczniom, że pomimo trudności daliście radę.  Dziękujemy wszystkim za ten rok szkolny, który był tak inny od wszystkich. Życzmy,  by zdobyta wiedza, wspólne doświadczenia pozytywnie wpływały na dalsze życie.

By lata spędzone w szkole w Olszance zapadły głęboko w Waszych sercach i  pozostały tam, szczególnie w trudnych chwilach, by dawać Wam poczucie siły, jaka w Was drzemie. Mamy nadzieję, że będziecie wracać myślami do lat szkolnych,  do naszych wspólnych dni.

Życzymy Wam, abyście  na swojej  drodze spotykali się z serdecznością, w wybranych szkołach ponadpodstawowych odnaleźli nowych znajomych i przyjaciół. Będziemy tęsknić. Powodzenia! Zdjęcia i tekst Joanna Sowierszenko