XXV Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”. Ruszył nabór zgłoszeń

0

Przed nami jubileuszowa – XXV edycja tego wyjątkowego festiwalu organizowanego przez Gminę Olszanka. W trakcie poprzednich edycji, na scenie wystąpiło kilkuset wykonawców, którzy śpiewali pieśni patriotyczne. Przed nami tegoroczna odsłona wydarzenia. Nabór zgłoszeń już się rozpoczął i potrwa do 12. października.

Gmina Olszanka zaprasza do udziału w XXV Jubileuszowym Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „TOBIE POLSKO”. Celem Festiwalu jest popularyzacja różnorodnych pieśni o Ojczyźnie , pieśni legionowych, pieśni przejawiających nuty patriotyzmu i walki o niepodległość, w tym również patriotycznych pieśni współczesnych. – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Gminy Olszanka

Dodajmy, że wydarzenie honorowym patronatem objął Wojewoda Opolski oraz Marszałek Województwa Opolskiego.

Festiwal ma charakter konkursu otwartego, w którym uczestniczyć mogą amatorskie zespoły chóralne, wokalne, instrumentalno-wokalne i soliści z terenu województwa opolskiego oraz z innych regionów Polski. W tym roku przeprowadzony będzie w dwóch etapach, tj. etap I – eliminacje– wybór Laureatów przez Jury Festiwalu oraz Etap II – Konkursowy Koncert Laureatów i wytypowanie Grand Prix Festiwalu przez Jury i przedstawicieli publiczności.

Prezentacje artystyczne oceniane będą według takich kategorii wykonawczych jak: chóry, małe zespoły chóralne do 15 osób, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły chóralne z akompaniamentem, zespoły wokalne oraz soliści. Dodatkowo, wykonawcy podzieleni zostaną na kategorie wiekowe: dziecięcą – do 13 lat, młodzieżową – 14-21 lat oraz kategorię dorosłych, która podzielona zostanie na dwie podkategorie – 22-59 lat oraz 60+. Każdy wykonawca zaprezentuje dwa wybrane przez siebie utwory o charakterze patriotycznym.

Jury oceniać będzie dobór odpowiedniego repertuaru (dostosowany do wieku wykonawców, wartości wychowawcze i patriotyczne), poziom wykonania, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Po eliminacjach jury wytypuje 15 laureatów, którzy wystąpią w jubileuszowym koncercie laureatów festiwalu.

Dodajmy, że eliminacje festiwalu odbędą się w dniach 23. i 24. października 2021r. w auli Szkoły Podstawowej w Olszance. Pierwszego dnia odbędą się prezentacje artystyczne w kategorii wiekowej dziecięcej i młodzieżowej, a drugiego – prezentacje artystyczne w kategorii wiekowej dorosłych.

Jubileuszowy Koncert Laureatów odbędzie się z kolei 13. listopada 2021 roku o godz. 16.30 w Kościele Parafialnym w Pogorzeli (Gmina Olszanka).

Aby wziąć udział festiwalu, należy wysłać kartę zgłoszenia. Termin zgłoszeń mija 12.10.2021. Karty przekazywać można pocztą tradycyjną na adres: Urząd Gminy Olszanka 16 , 49-332 Olszanka lub mailowo na adres: sekretarz@olszanka.pl.

Dodajmy, że zespoły i soliści biorący udział w eliminacjach otrzymają pamiątkowe dyplomy i statuetki. Wszyscy Laureaci Festiwalu zostaną z kolei uhonorowani nagrodami. Zdobywca Grand Prix zostanie uhonorowany nagrodą główną festiwalu.

Wszelkich informacji na temat organizacji festiwalu udziela Sekretarz Gminy Olszanka Ewa Rosińska – pod nr tel. 774129683 lub 660 492 647. Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej https://samorzad.gov.pl/web/gmina-olszanka.