Jubileusz 75-lecia Biblioteki w Pogorzeli i Biblioteki w Przylesiu

0
fot. GBP w Pogorzeli
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Gminna Biblioteka Publiczna w Pogorzeli trwa już od 75 lat i rozwija się dzięki swoim czytelnikom i przyjaciołom biblioteki. Nasza instytucja stara się podążać za tegorocznym hasłem XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. „Biblioteka – miejsce na czasie.” W tym ważnym dla bibliotekarzy momencie świętowaliśmy 75 urodziny Biblioteki w Pogorzeli i Biblioteki w Przylesiu.


Dnia 10 maja 2024 roku na jubileuszu powitaliśmy znakomite grono gości: Panią dyrektor WBP w Opolu Violettę Łabędzką, Panią dyrektor Powiatowej MGBP w Grodkowie Annę Wołk-Łaniewską, Panią Annę Górską reprezentującą Panią dyrektor Annę Bączkowską z MGBP w Lewinie Brzeskim, Panią prezes banku BS Grodków-Łosiów Elżbietę Bielech-Kręcichwost oraz naszych współgospodarzy Pana wójta Gminy Olszanka Tymoteusza Drebschoka, dyrektorów szkół z Gminy Olszanka, reprezentację sołtysów, nasze Panie bibliotekarki, czytelników oraz uczestników bibliotecznych klubów zainteresowań.

Pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Olszance Maria Pikul przeprowadziła krótki wywiad pt. „Historia Gminnej Biblioteki Publicznej w Pogorzeli w 6 pytaniach” ze specjalistą ds. lokalnych bibliotek Panią Martą Bruś. Szanowni goście dowiedzieli się, że w 1946 roku wydano dekret „O bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi” na mocy którego powstała Gromadzka Biblioteka Publiczna w Olszance, która była 1600 placówką w Polsce. Następnie 16 stycznia 1949 roku o godz. 14:00 przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej Bronisław Mikulski dokonał uroczystego otwarcia Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Olszance jako ośrodka kulturalno- oświatowego. W kolejnych latach postanowiono przenieść siedzibę biblioteki, a to spowodowało zmianę nazwy na Gminna Biblioteka Publiczna w Pogorzeli z filiami. Gromadzka Biblioteka Publiczna w Przylesiu również powstała 1949 roku na mocy tego samego dekretu, a dopiero po zmianach struktury administracyjnych w naszym kraju w 1973 miejscowość Przylesie zostało włączone do Gminy Olszanka o Gromadzka Biblioteka Publiczna w Przylesiu została przekształcona na Filię Biblioteczną.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Kroniki bibliotecznej wynika, iż pierwszego dnia pracy do nowo powstałej instytucji zapisało się 25 czytelników i tyle też książek wypożyczono. Pierwszą bibliotekarką została Pani Stefania Babińska, a najdłużej pracującą osobą w naszej bibliotece była Pani Bożena Adamowicz. Gromadzka biblioteka od pierwszych chwil wypełniała swoje podstawowe obowiązki promowania czytelnictwa, organizowania kół czytelniczych, a także gościła wielu autorów na spotkaniach autorskich.

Kolejnym etapem uroczystości był teleturniej BIBLIOTEKOLIADA wzorowany na popularnym programie telewizyjnym Familiada. Do gry zaproszono dwie rodziny. Pierwsza składała się z Pań bibliotekarek z naszych fili w Czeskiej Wsi i Michałowie. Drugą rodzinę reprezentowały Panie z biblioteki w Pogorzeli z Krzyżowicami i Przylesiu. Drużyny zremisowały wynik i przeznaczyły wygrane nagrody w postaci gier planszowych, pomocy plastycznych i materiałów dydaktycznych, ufundowanych przez naszych 8 sponsorów z powiatu brzeskiego, na użytek wszystkich 5 bibliotek.

Całą uroczystość umilił występ słowno-muzyczny lokalnej artystki z Gierszowic Pani Małgorzaty Kulińskiej. Wysłuchaliśmy pieśni z repertuaru Mariana Hemara, Jonasza Kofty oraz utworu Juliana Tuwima pt. „Walc Grande Brillante”, Pani Małgosia wyrecytowała wiersze własnego autorstwa m.in. „Poczekalnia” oraz mogliśmy poczuć podmuch kresowej mowy i pieśni.

Miłym zaskoczeniem dla naszych wszystkich pracowników biblioteki były wyjątkowe, serdeczne i tak liczne podziękowania od zaproszonych gości.

Głównym punktem inauguracyjnym był przepyszny tort jubileuszowy oraz wspólne rozmowy przy kawie i herbacie. Przybyli goście mogli podziwiać wystawę w postaci fotorelacji w jaki sposób nasza biblioteka wyznacza własne cele, aby być „na czasie”. Dużą popularnością wzbudzającą „łezkę w oku” okazała się prezentacja kronik bibliotecznych.

Na zakończenie jubileuszu udaliśmy się na zwiedzie biblioteki. Tu zachwyt wzbudziły prace rękodzielnicze naszych czytelniczek i uczestniczek klubów zainteresowań. Niezwykłym wydarzeniem, całkowicie spontanicznym, okazało się rozmowa przesympatycznej, wcześniejszej kadry bibliotecznej z obecnymi Paniami bibliotekarkami. Wymieniono poglądy na temat współczesnych dobrych praktyk w bibliotekach. Wyrażono obawy o nasze filie biblioteczne oraz inteligencję AI wkraczającą w nasze życie. Był to niezwykły i niezapomniany czas.

Szczególne podziękowania kierujemy naszych sponsorów, w szczególności BS Grodków – Łosiów, naszych wszystkich wolontariuszy, czytelników i przyjaciół biblioteki, a także firmie Tyrs IT Media za pomoc w sferze multimedialnej.

Tekst: Marta Bruś BGP w Pogorzeli z filiami
Zdjęcia: Małgorzata Stachera, Agnieszka Buczek

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA