Fascynująca podróż temponautów z PSP w Olszance, czyli wizyta w Krasiejowie

4
Reklama

Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie jest jedną z instytucji województwa opolskiego, która wraz z Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu realizuje ogromny i bardzo ważny projekt systemowy pn. „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”.


W projekcie tym uczniowie z naszej szkoły w Olszance uczestniczą już drugi rok. Celem tego przedsięwzięcia jest wyrównanie szans i podniesienie jakości nauczania w opolskiej szkole poprzez badania, zajęcia dodatkowe i udział w ciekawych wycieczkach i wyjazdach. W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do odbycia niezapomnianej podróży w czasie. Doskonałym miejscem do tego jest właśnie krasiejowski Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Jest to miejsce niezwykłe i bardzo tajemnicze. Znajduje się w nim jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Na zaproszenie projektodawcy uczniowie klas pierwszych, piątej i szóstej ze Szkoły Podstawowej w Olszance wcielili się w temponautów, czyli podróżników w czasie. Celem kosmicznej wyprawy było odkrycie tajemnic związanych z niezwykłymi dziejami naszego gatunku, czyli jego ewolucją. Już na wejściu do interaktywnego muzeum poproszono uczestników wyprawy o założenie specjalnych kosmicznych kasków z okularami wielowymiarowymi oraz – jak się później okazało – głosem komputerowego przewodnika. Uczniowie, wcielając się w rolę temponautów, zwiedzili najpierw futurystyczną halę odlotów.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Tu poznali różne nowości techniczne, interaktywne ekrany, wirtualne i interaktywne gry – cyfrową ścianę, kosmiczne graffiti, futurystyczne lustro itp. Następnie przeszli do statku kosmicznego, gdzie obsługa ubrana w bardzo realistyczne uniformy załogi promów kosmicznych, uruchomiła pojazd. Wehikułem czasu uczniowie naszej szkoły cofnęli się do czasów początków życia na Ziemi – 66 milionów lat temu. Dzięki wykorzystaniu współczesnej technologii oraz wielu dodatkowych efektów specjalnych udało się przedstawić w niezwykle realistyczny sposób dzieje materii od powstania Wszechświata, aż do momentu złożenia kości prehistorycznych zwierząt w Krasiejowie. Po pewnym czasie mimo wyczuwalnym turbulencji, dotarto pojazdem kosmicznym do stacji orbitalnej „Wehikuł Czasu” , a tu czekał już na temponautów „spacer wzdłuż okien ewolucji”, które przedstawiały kolejne etapy rozwoju człowieka. Trójwymiarowy obraz zachwycał swoją głębią.

Wystarczyło przekroczyć granicę specjalnych „boksów” przy wystawie, aby w głowie zwiedzających odezwał się wirtualny przewodnik i ze szczegółami opowiedział, co dzieje się w danym miejscu. Niestety podróż promem szybko się skończyła i trzeba było wracać do rzeczywistości. Rozpoczęło się zwiedzanie niezwykle inspirujących wystaw. Interesujące było spotkanie się z najstarszą na świecie ludzką mumią – człowiekiem z lodowca –Oetzi. Przedstawiono w bardzo ciekawy sposób historie o tym: jak rozwijały się najważniejsze sprzęty gospodarstwa domowego, jak zapisywano informacje w dawnych czasach, jak powstało i jak zmieniało się jedno z najważniejszych narzędzi człowieka – nóż. Uczestnicy wyprawy dowiedzieli się o rozwoju pisma, narzędzi i naczyń, odwiedzili również grobowiec książęcy. W Parku Nauki i Ewolucji nowością było również to, że jako zwiedzający każdy mógł wszystko dotknąć, namacalnie zbadać autentyczne prehistoryczne skamieniałości lub ich odlewy oraz poznać tajemnice ich wydobywania. Nikt tego nie zabraniał, a wręcz do tego namawiał.

Kolejnym punktem programu było odwiedzenie prehistorycznego oceanarium, gdzie można było przeżyć m.in. spotkanie oko w oko z prehistorycznym rekinem. Zastosowana technologia cyfrowa pozwalała obserwować podwodny świat nieistniejących już dziś zwierząt morskich. Niesamowite przeżycie. Uczniowie spacerując „po dnie oceanu” spotkali m.in. megalodona – blisko dwudziestometrowego rekina czy liopleurodona – gada, który posiadał czterdziestocentymetrowe zęby. Zaprezentowano różnorodne stworzenia mieszkające w głębinach morskich i oceanicznych miliony lat temu. Wszystko wyglądało bardzo realistycznie. Dźwięk współgrał z obrazem.

Wrażeń nie brakowało, a uśmiechnięte buzie pozwalają stwierdzić, że wycieczka należała do bardzo udanych. Pobyt w tym niedawno otwartym Parku jest o tyle ciekawy, że wiedza przekazywana jest dzieciom w przyjazny dla nich sposób, czyli poprzez wszelkie elementy multimedialne i na długo pozostaje w głowach dzieci. Na pamiątkę pobytu uczniowie otrzymali upominki. Miejmy nadzieję, że to nie koniec i wkrótce znowu zostaniemy zaproszeni w kolejne, fascynujące miejsce.

Tekst opracowali temponauci z PSP w Olszance pod kierunkiem p. Joanny Sowierszenko

Reklama