Z wizytą na Uniwersytecie Opolskim

0

Dnia 19 lutego 2015 r. odbyła się wycieczka do Opola. Uczniowie klas II i III Publicznego Gimnazjum w Olszance udali się na Uniwersytet Opolski, aby wziąć udział w niecodziennej lekcji fizyki. O 8 rano autokar wypełniony po brzegi żądnymi wiedzy i rozrywki gimnazjalistami ruszył w kierunku stolicy regionu.


Pierwszym etapem wyprawy była Katedra Fizyki przy UO. Uczestniczyliśmy w wykładzie-dotyczył ciekłego azotu i jego właściwości oraz wielu informacji na temat zera absolutnego. Wykład prowadził mgr Andrzej Trzebuniak, zaprezentował kilka ciekawych doświadczeń, których nie mielibyśmy okazji zobaczyć . Liczne wybuchy i niespotykane zjawiska sprawiały, że chcieliśmy czerpać jeszcze więcej wiedzy.Wszyscy z ciekawością słuchaliśmy i obserwowaliśmy doświadczeia, które wykonywał laborant, przy czym skrupulatnie tłumaczył, w jakim celu je wykonuje. Mówił bardzo interesujące rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia i przy tym był zabawny, dlatego nikomu się nie nudziło. To ważna lekcja fizyki, którą zapamiętamy na długo dzięki formie, w której została przekazana.

Następnym celem była opolska kręgielnia.Po dotarciu na miejsce dobraliśmy się w małe grupy i mogliśmy zaczynać grę. Przez godzinę ćwiczyliśmy rzuty kolorowymi kulami. Jednym szło lepiej, dla innych to był debiut.Zwycięstwa i porażki przyjmowane były z uśmiechem i ochotą do dalszej rywalizacji Czas jednak biegł nieubłaganie, godzina minęła jak z bicza trzasł.

Żadna wycieczka nie miałaby racji bytu , gdyby nie przystanek w CH Karolinka. Tam też udaliśmy sie w drodze powrotnej do domu. Po tak obfitej uczcie intelektualnej dla ducha, należało zadbać o strawę dla ciała.Żwawo udaliśmy sie w stronę stoisk z fast-foodami. Nic tak nie sprzyja kontemplowaniu zjawisk fizyki jak porządna porcja frytek. Zmęczeni ale syci i zadowoleni udaliśmy sie w końcu do domu.
Mamy nadzieję, ze to nie była ostatnia taka wycieczka. Jesteśmy zachwyceni zdobywaniem wiedzyw takiej formie, nawet najbardziej oporni na fizykę uczniowie, stwierdzili, ze nie taki diabeł straszny i fizyka moze być ciekawa.Chcieliśmy podziękować organizatorom i opiekunom-paniom Beacie Lemiszce, Beacie Kunie, Lucynie Ilów oraz panu Robertowi Poradzie.

Tekst: Kinga Jastrzębska, Paulina Chmal, Marta Kaleta, Kornelia Chrustowska-
ucz. kl. III b PG w Olszance
foto: Lucyna Ilów