Internetowy Teatr TVP dla szkół zawitał do Szkoły Podstawowej w Olszance

0

                 Internetowy Teatr TVP dla szkół to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia sztuki wysokich lotów do masowej młodej widowni głównie z małych miejscowości, które nie zawsze mają możliwość przyjazdu do teatru w dużym mieście. 

Spektakle grane są na żywo i w tym samym czasie oglądane przez kilka tysięcy uczniów w całej Polsce, oczywiście za pośrednictwem Internetu. Proponowany repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też adaptacje teatralne arcydzieł polskiej i światowej literatury oraz sztuki współczesne kierowane specjalnie do młodych widzów. W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszance. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii uczniowie obejrzeli „na żywo” spektakl pt. „Jaś i Małgosia”, przekazywany bezpośrednio z Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Dokładnie 12 września 2013r. o godzinie 10.00, dzieci mogły poczuć się jak w prawdziwym teatrze, który wprowadził najmłodszą widownię w żywy świat instrumentów i różnorodnych dźwięków. Było to nietypowe przedstawienie – interaktywna bajka wg tekstu J. Brzechwy w reżyserii R. Skolmowskiego o charakterze muzyczno – teatralnym. Znana dotychczas baśniowa historia rodzeństwa wprowadziła na żywo naszych uczniów, za pomocą nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w świat instrumentów i różnorodnych dźwięków. Nowatorskim podejściem była zamiana przez reżysera tytułowych bohaterów w instrumenty muzyczne: Jasia w trąbę, Małgosię w flet. Małgorzata Szostakowska stworzyła niezwykle malarską, dopracowaną w szczegółach scenografię, dzięki której dzieci miały możliwość znalezienia się w prawdziwie bajkowym świecie. Drzewa w kształcie trąb, domek czarownicy to piernikowy kontrabas. Pod stopami Małgosi rozkwitały leśne kwiaty, po trawie przemykały małe zwierzątka: lis, sowa, królik. W łosich łopatach – za zwierzęta te przebrana zostanie orkiestra – uwiją gniazda ptaszki. Całość emanowała kolorami, ciepłem, pogodą. Uczniowie z Olszanki z prawdziwym zainteresowaniem śledzili losy dwójki dzieci. Podziwiali grę aktorów i przepiękne kostiumy. Doskonały odbiór i atmosferę na widowni zapewniła m.in. oprawa muzyczna, która w pełni pochłonęła uwagę młodych widzów, wciągając ich w fascynujący świat przygód Jasia i Małgosi. Spektakl dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.
                 Drugie spotkanie ze sztuką w ramach projektu Internetowy teatr TVP dla szkół odbyło się również we wrześniu uczniowie SP w Olszance obejrzeli przedstawienie pt. „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” " z ARTENES Wrocławskiego Teatru Edukacji. Bohaterem spektaklu był ciekawy świata, zadający mnóstwo pytań i cierpliwie znoszący docinki starszych braci Janek. Dzięki pomocy czarodziejskiej Sowy ćwiczył się on w pracowitości, konsekwencji w działaniu, dociekliwości, kojarzeniu faktów, wyciąganiu wniosków – słowem: w byciu przedsiębiorczym. Gdy jego rodzina znalazła się w obliczu wielkiego nieszczęścia, tylko on jeden był w stanie powstrzymać katastrofę… Bartek i Piotrek to starsi bracia Janka. Obaj byli niefrasobliwi, nie znali wartości pieniądza, byli nastawieni konsumpcyjnie do świata i leniwi. To przez ich bezmyślność o mały włos nie przepadł rodzinny majątek.
Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało i jak same stwierdziły wiele się nauczyły oglądając je. Oprócz pochwały przedsiębiorczości spektakl niósł za sobą inne przekazy. Jednym z nich było ostrzeżenie przed zagrożeniami utraty pieniędzy czyhającymi w codziennym życiu: nieprzeczytane umowy, kredyty zaciągnięte bez zastanowienia, podatność na manipulację i ślepa ufności w obietnice ludzi. Chociaż treści wydawać by się mogło przeznaczone były dla dorosłych, to forma i środki przekazu absolutnie pozwoliły naszym uczniom zrozumieć to co najważniejsze – tylko dzięki pracy można osiągnąć sukces i spełnić swoje marzenia. Dla uczniów przedstawienia teatralne okazało się wspaniałą mieszanką uczuć i emocji. Z jednej strony wiele zabawnych sytuacji, dużo śmiechu i radości, z drugiej jednak wiele momentów przepełnionych smutkiem, napięciem. Muzyka wspaniale oddawała klimat tej sztuki.
            Udział szkoły w projekcie jest wzbogaceniem i urozmaiceniem szkolnych zajęć, edukacji artystycznej i pobudza do nawyku korzystania z życia kulturalnego. Niedoceniona jest rola sztuki w rozwoju i funkcjonowaniu dziecka jest, należy pamiętać, iż teatr zaspokaja potrzeby psychiczne dzieci i może odegrać kluczową rolę kształtowaniu osobowości. Naszym młodym odbiorcom bardzo się podobało to przedsięwzięcie i z niecierpliwością oczekują na kolejne przedstawiania.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko
Foto: Joanna Sowierszenko, Dorota Woźniakowska