Ferie w bibliotece

0

Tegoroczne ferie zimowe, tak naprawdę były wiosenne.

 Wiele dzieci zostało w domach, skoro aura nie sprzyjała zimowym wyjazdom i zabawom. Biblioteka w Pogorzeli, zwyczajem lat poprzednich, zaoferowała wiele atrakcji, by ten wolny czas wypełnić.
Codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 00-14.00, dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach. W pierwszych dniach kolorowały, układały puzzle, grały w warcaby i inne gry. Starsze dzieci wykonywały prace z kolorowego papieru, koralików i wstążeczek. Zorganizowano również zajęcia dla dzieci z przedszkola. Dzieci mogły przede wszystkim wybrać książki i czasopisma dla siebie, przeglądały je z zaciekawieniem. Najbardziej przypadły im do gustu te ze zwierzątkami.
Następne spotkanie zorganizowano z okazji Święta Kota, które obchodzi się od kilku lat również w Polsce, aby podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, uwrażliwić na trudny los tych zwierząt i jak ważne jest niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom. Grupa przedszkolaków rozwiązywała zagadki polegające na odgadnięciu ilustracji kotów – bohaterów z bajek i filmów animowanych – Kot w Butach, Luna i Arteris, Figaro – ulubieniec Myszki Minnie, Garfield, czy gruby złośliwiec z bajki Disneya, który uprzykrzał życie myszkom w domu Kopciuszka. Następnym punktem zabawy było uczenie się na pamięć piosenki Kotek Kłopotek. Kiedy dzieci umiały już zaśpiewać refren, do wspólnej zabawy włączyły się starsze dzieci i biblioteka na chwilę zamieniła się w salę taneczną.
W ostatnim dniu ferii dzieci przyniosły materiały, które gromadziły w czasie trwania igrzysk zimowych i te najważniejsze, dotyczące klasyfikacji medalowej sportowców reprezentacji Polski w Soczi, umieścili w gazetce.
Zorganizowano również wspólny wyjazd z bibliotek. Z Pogorzeli, grupa ponad 20 dzieci pojechała do Brzeskiego Centrum Kultury, na przedstawienie teatralne „Wielkie psotki małej Dorotki”, a także na krytą pływalnię. Ferie skończyły się, a dzieci zrelaksowane i wypoczęte wróciły do szkolnych obowiązków. B. A.