Dożynki Gminy Olszanka 2016 [FOTORELACJA]

0

W niedzielę 28 sierpnia na boisku sportowym w Gierszowicach odbyły się uroczystości dożynkowe Gminy Olszanka. Gospodarzem dożynek była Pani Wójt Gminy Aneta Rabczewska. Główne obchody Święta Plonów rozpoczęto dożynkową mszą świętą.


Gierszowice powitały wszystkich gości i mieszkańców barwnym wystrojem. Przepięknie udekorowane domy i płoty. Główna i boczne uliczki błyszczały czystością i barwnością wstążek, koralików oraz dorodnością darów tej ziemi: warzyw i owoców. Niemała w tym zasługa sołtysa Zbigniewa Adasika, rady sołeckiej i wszystkich mieszkańców tej gospodarnej wsi. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie barwnym korowodem, w którym wzięły udział delegacje ze wszystkich sołectw Gminy Olszanka niosąc z kunsztem wykonane korony żniwne.

Mszę świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel celebrował ks. Łukasz Prączko z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Słowo Boże wygłosił ks. Dariusz Kużawa, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Przylesiu gm. Olszanka, mówiąc o tradycji i poszanowaniu chleba wypracowanego przez rolnika. Wskazał jednocześnie na trud pracy rolnika i jego całej rodziny.

Starostami tegorocznych dożynek byli miejscowi rolnicy. Pani Iwona Korczyńska, która prowadzi gospodarstwo rolne wraz z mężem Januszem oraz pan Jan Bruś gospodarujący z żoną Zofią. Starostowie dożynek prowadzą wielohektarowe gospodarstwa rolne w Gierszowicach.

Po dożynkowej mszy świętej barwny korowód przeszedł na boisko sportowe. Gospodarze sołectwa witali wszystkich tradycyjną lampką szampana (co jest ewenementem podczas takich uroczystości ) i cukierkami – krówkami, specjalnie wyprodukowanymi na tegoroczne dożynki. Wszystkich zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło m.in.: rolników, przedstawicieli województwa opolskiego – wicemarszałka Grzegorza Sawickiego, władz powiatu brzeskiego – wicestarosty Jana Golonki i przewodniczącego Rady Powiatu – Stanisława Kowalczyka, przywitała Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska. Uroczystość zaszczycili przedstawiciele Gminy Olszanka, Przewodnicząca Rady Gminy Wanda Galant, Sekretarz Gminy Ewa Rosińska, sołtysi oraz radni z terenu całej gminy. Pani wójt podziękowała rolnikom za ciężką pracę, za plony i za chleb którym się podzieliła, a ci ucałowawszy tegoroczny wypiek podzielili się ze wszystkimi.

Rozpoczęło się biesiadowanie, radość z zebranych plonów. Licznie zgromadzona publiczność oczekiwała na przygotowany program artystyczny w ramach którego wystąpili: Jan Litwin, Maciej Kuliński, dzieci z zespołu Puls – Czeska Wieś i Przylesie, Kamila Kadłubowska, Aleksandra Szyszka, Iwona Śliwak. Prezentacje artystyczne Gminy Olszanka zakończył długo oczekiwany występ miejscowej artystki Małgorzaty Kulińskiej, która w swoim występie zaprezentowała piosenki biesiadne i kresowe. Większość uczestników zabawy dożynkowej do której przygrywał zespół Karo wróciła do swoich domów gdy świtało, bowiem zabawa trwała do samego rana.
Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk