Delegacja z Gminy Olszanka na Dożynkach Jasnogórskich

0

Wśród 40 tys. rolników z całej Polski na Dożynkach Jasnogórskich znalazła się delegacja z gminy Olszanka. 45 osób reprezentujących sołectwa: Przylesie, Obórki, Krzyżowice, Olszanka, Pogorzela, Gierszowice oraz Janów pojechało na Jasną Górę jako przedstawiciele Gminy Olszanka.


Podobnie jak w latach ubiegłych główną organizatorką oraz przewodnikiem pielgrzymki z gminy Olszanka była Pani Janina Podgórni z sołectwa Przylesie, z parafii św. Stanisława Biskupa w Przylesiu. Delegacji na Jasną Górę towarzyszyła także Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska.

Święto dziękczynienia za plony zgromadziło przed szczytem jasnogórskim rolników z całej Polski. Tegoroczne dożynki przebiegały pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia pielgrzymujemy z dziękczynieniem”. Uroczystej mszy świętej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Do sanktuarium na obchody ogólnopolskich dożynek przybyli również Prezydent RP Andrzej Duda i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Prezydent dziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy i za kultywowanie polskich tradycji. Nawiązując do powstania kościuszkowskiego i wojny z bolszewikami 1919-1920 r. podkreślił, że polski rolnik „zawsze stał za Polską”.
Dożynki Jasnogórskie to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie, gromadząca kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Podczas mszy składa się chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, także święci się korony żniwne. W trakcie tegorocznych obchodów podczas ofiarowania Pani Janina Podgórni wraz z Wójt Gminy Panią Anetą Rabczewską przekazały bezpośrednio na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy bochen chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów jako symbol życia, radości, sytości i szczęścia.

Obecność delegacji z Gminy Olszanka na Jasnogórskich Dożynkach stała się już lokalną tradycją, choć każdego roku jest nie lada przeżyciem.