Niecodzienny gość w PZSP w Olszance

0
Reklama

Znany aktor i pieśniarz Lech Dyblik gościł w maju w Publicznym Gimnazjum w Olszance. Opowiadał on o swoim życiu pełnym wzlotów i upadków oraz trudnym wychodzeniu z nałogu alkoholizmu. Podkreślał wielką rolę rodziny w życiu każdego człowieka. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Aktor sympatię widzów zyskał dzięki wyrazistym kreacjom, głównie drugoplanowym, w takich filmach jak: „Kroll”, „Ogniem i mieczem”, „Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka” oraz „Pod mocnym aniołem”. Występuje również w serialach telewizyjnych m.in.: „Pierwsza miłość”, „Świat według Kiepskich”, “Ojciec Mateusz”. Artysta oprócz grania w filmach śpiewa piosenki w szkołach, domach kultury oraz więzieniach. Podczas spotkania w Olszance opowiadał językiem przystępnym o swojej karierze i dokonaniach teatralno-filmowych, ale przede wszystkim poruszył trudny temat uzależnienia i prób radzenia sobie z nim. Mówił o czasach młodości, studiach, przez które „przeszedł jak burza”, sukcesach, osiągnięciach, pracy w Teatrze Narodowym. Myślał, że jest panem swojego życia… Skończył na terapii odwykowej po nieudanej próbie samobójczej. Po niej rozpoczął nowe, szczęśliwe życie i chociaż nie jest wolny od nałogu, bo z tą chorobą żyje się do końca, przestał krzywdzić najbliższych, nauczył się gry na gitarze, języka francuskiego i angielskiego. Pogadanka tym bardziej była interesująca i wiarygodna, gdyż aktor odwoływał się przede wszystkim do swojego życia i swoich doświadczeń z alkoholem. Lech Dyblik pokazał na swoim przykładzie ciężką walkę osoby uzależnionej, trudne relacje w rodzinie, stratę szacunku innych ludzi. Uświadamiał jak nałóg niszczy całe życie człowieka.
Aktor w swoim programie sporo poświęcił znaczeniu rodziny. Wspominał żonę i swoje trzy córki. Zwracał uwagę, że wzajemne relacje w rodzinie ciągle trzeba budować i doskonalić. Najważniejsze to, aby umieć rozmawiać, a przede wszystkim chcieć rozmawiać. Wielokrotnie podkreślał, że brak wspólnych rozmów potrafi doprowadzić w pewnym momencie do rozpadu rodziny: „Dom chory, to dom, w którym się nie rozmawia”. Artysta opowiadał o głębokiej wierze, szacunku do drugiego człowieka i pokorze, która jest warunkiem spełnienia, spokoju i szczęśliwego życia. Lech Dyblik zwrócił uwagę w swojej szczerej opowieści na szacunek: „Każdy z nas ma ogromną potrzebę bycia traktowania z szacunkiem, ale aby tak się stało, to my sami najpierw musimy zacząć ludzi traktować z szacunkiem. To czego wymagamy od innych, najpierw powinniśmy wymagać od siebie. A to najtrudniejsze.” Gość przestrzegał młodych ludzi przed niefrasobliwymi decyzjami, które prowadzą do uzależnienia. Wskazywał na potrzebę poszukiwania autorytetów i trwania w postanowieniach. Zachęcał do budowania poprawnych relacji oraz okazywania sobie miłości w rodzinie. Swoją opowieść przeplatał balladami śpiewanymi w języku rosyjskim. Dla wszystkich słuchaczy były one zrozumiałe, bo przed zaśpiewaniem dokładnie opowiadał treść każdego utworu. Dzięki takiemu nietypowemu spotkaniu uczniowie PG w Olszance zobaczyli, że nawet człowiek sławny, znany im dobrze z ekranów telewizora może wpaść w niszczący nałóg.
Artysta zwrócił uwagę również na rolę Boga w życiu człowieka. Ostrzegł młodzież przed zgubnymi skutkami nałogu alkoholowego, a także uzależnienia od Internetu. Historia aktora powinna być przestrogą dla młodzieży. Paradoksalnie, może być też wskazówką, jak otrząsnąć się z tego, co w naszym życiu złe, jak poradzić sobie w sytuacji trudnej, dla wielu bez wyjścia. Spotkanie z aktorem pobudziło do refleksji nad sensem życia i wyborami, których dokonujemy każdego dnia. Na pewno zapadło w pamięci.
Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Olszance, za co serdecznie dziękujemy.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko
Foto Paulina Farganus i Joanna Sowierszenko

[images cols=”five” lightbox=”true”]
[image link=”19794″ image=”19794″]
[image link=”19796″ image=”19796″]
[image link=”19797″ image=”19797″]
[image link=”19798″ image=”19798″]
[image link=”19799″ image=”19799″]
[image link=”19800″ image=”19800″]
[image link=”19801″ image=”19801″]
[/images]

 

Reklama