Wiosenne pozdrowienia z PZSP w Olszance

0

Każdy przyzna , iż najpiękniejszą porą roku jest wiosna, toteż nie dziwi, że wszyscy czekają na nią z wielką niecierpliwością, każdego dnia wypatrując z nadzieją pierwszych oznak, budzącej się po zimowym śnie, przyrody. Przedłużająca się zima, mroźne dni sprawiają, że jeszcze bardziej tęsknimy za słoneczkiem, ciepłem, śpiewem ptaków i zielenią. Aby zachęcić ją do szybszego nadejścia uczniowie z PSP w Olszance na przekór pogodzie i wskaźnikom termometrów postanowili pod koniec marca zgodnie ze starym ludowym zwyczajem uroczyście powitać Panią Wiosnę.


Od pierwszej lekcji w szkole było kolorowo i wiosennie. Zabawę rozpoczęto od wspólnego spotkania wszystkich uczniów ze szkoły podstawowej w sali gimnastycznej, gdzie każda klasa prezentowała swój okrzyk, zawołanie wiosenne, piosenkę oraz własnoręcznie przygotowany kolorowy gaik. Wszyscy uczniowie byli przebrani w kolory tęczy, nie zabrakło: Żabek, Panien Wiosenek, Rolników, Gospodyń, Kwiatów, Zwierzątek i innych postaci. Apel prowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego SP – Mateusz Markowski.

Wszystkie klasy przygotowały się do konkurencji na bardzo wysokim poziomie i równie mocno zaangażowały się w swój występ. Było kolorowo i radośnie, niemal czuło się ciepły powiew wiosny. Na zakończenie prezentacji zgodnie ze zwyczajem naszej Szkoły zaproszono wszystkich do utworzenia zielonego korowodu, na czele z Marzanną – zimową panną. Przebrani uczniowie z zielonymi gaikami i kolorowymi kwiatami w dłoni, wyruszyli barwnym pochodem wraz ze swoimi wychowawcami obwieścić całej Olszance i Pogorzeli, że zimy już nie ma, że Wiosny zawitała już w nasze okolice. Wesoły i rozśpiewany pochód dzieci odwiedził m.in. Ośrodek Zdrowia, Aptekę, Urząd Gminy w Olszance, gdzie został bardzo ciepło przywitany przez Panią Wójt – Anetę Rabczewską oraz innych pracowników, domy pań sołtys z Pogorzeli i z Olszanki, sklepy spożywcze, Urząd Pocztowy, Bank Spółdzielczy, piekarnię Pani Barbary Wróbel – miejsce wypieku najsmaczniejszych pączków, które nie mają sobie równych, Centralę Nasienną i wszystkie inne bardzo ważne miejsca w Pogorzeli i Olszance.

Wszędzie uczniów witano z uśmiechem i prawdziwą radością. Dzieci życzyły wszystkim samych słonecznych i wiosennych dni, wręczały własnoręcznie wykonane kartki wiosenne i kwiaty, za co zostały później obdarowane słodkościami i innymi niespodziankami. Za wszystko serdecznie dziękujemy. Kolejnym punktem programu było udanie się na boisko szkolne i spalenia Marzanny, aby ostatecznie w ten sposób pożegnać zimę. I na tym zakończył się Pierwszy Dzień Wiosny w PSP w Olszance. Powrót do szkoły był bardzo radosny, gdyż przestał wiać chłodny wiatr, zrobiło się cieplej, a na niebie pojawiło się przywołane okrzykami dzieci prawdziwie, wiosenne słoneczko. A więc jest nadzieja, iż prawdziwa, ciepła i słoneczna Wiosna, wkrótce nadejdzie, czego życzymy wszystkim.

Tekst Joanna Sowierszenko
Foto Damian Demski